avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Amenintare - pedeapsa inchisoare cu suspendare- ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Amenintare - pedeapsa inchisoare cu suspendare- Amenintare din nou

Buna ziua. A fost trimis in judecata, fiind condamnat la 3 luni de inchisoare un individ, deoarece m-a amenintat cu moartea acum 2 ani de zile. Din pacate, continua se pare, cu amenintarile.
Daca voi face inca o plangere, se va lua in sfarsit o masura impotriva sa?

Tin sa precizez, ca mai are doua plangeri la activ, cu inregistrari cu tot, pe aceeasi infractiune, dar faptele s-au intamplat inainte de a se da verdictul judecatoriei.
Ultima modificare: Vineri, 16 Iunie 2017
ContSters427991, utilizator
Faceti plangere.
Buna seara,
1. Va sfatuiesc sa formulati plangere penala;
2. Va sfatuiesc sa formulati o cerere in instanta pentru instituirea unui ordin de restrictie.
Bună ziua. Am fost la poliţie rămânând să merg după câteva zile. Unul dintre poliţişti mi-a spus că aş putea face o adăugare. Menţionez faptul că persoana respectivă mai are încă o plângere pentru ameninţare-faptă petrecută la o zi după ce ne-am prezentat la judecătorie, unde el a recunoscut faptele întâmplate în urma cu doi ani.

Din păcate, în loc ca situaţia să se liniştească, degenerează.
Este corectă, această ADĂUGARE ?
Faceti plangere din nou sau faceti adaugire dar tot plangere.
Daca individul e periculos ar trebui sa ajunga dupa gratii.
Eu apreciez ca ar trebui sa depuneti plangere penala noua, este vorba de alta fapta, dosarele se pot reuni ulterior.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Amenintari repetate cu moartea draganrandrei draganrandrei buna ziua,problema mea este urmatoarea: parintii mei au divortat acum 10 ani;dupa aprox 6 ani mama mea a intalnit un \"domn\" cu care a decis sa-si refaca ... (vezi toată discuția)
Amenintare - plangere penala, efecte edee edee Va salut , intentionez sa fac o plangere penala pentru amenintari unui individ foarte agresiv , care ma ameninta cu bataia imi adreseaza injurii fara macar ca ... (vezi toată discuția)
"hartuire sexuala" student19 student19 Buna ziua! De doua zile sunt intr-o presiune continua datorata unui anumit incident/glume neinspirate. Dorind sa facem o gluma printr-un sms cu un coleg, i-am ... (vezi toată discuția)