Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum pot opri vecinii sa sparga din pereti?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum pot opri vecinii sa sparga din pereti?

Eu stau la parter in bloc de parter+2 et, cu doua apartamente de 2 cam pe palier. Vecina de la 1 a cumparat si ap alaturat - asadar are ambele ap de la et 1, si vrea sa sparga peretele intre cele doua ap, adica prin hol sau bucatarie.
Cum pot sa opresc acest plan inainte de a incepe? Ma intereseaza
1. Cui ma pot adresa cu o reclamatie? (Loc. Iasi)
2. Care este cadrul legislativ care reglementeaza aceste aspecte de pereti despartitori/de rezistenta?
3. Ce as putea face, alte sugestii in afara de a discuta cu persoana?
Mentionez ca nu exista asociatie de locatari, administrator de bloc, fiecare detinand contract individual cu furnizorii de utilitati.
Inainte de a demara demersuri pentru a opri actinea vecinului,interesati-va daca detine autorizatie de constructie
In eventualitatea in care vecinul intervine neautorizat asupra structurii de rezistenta a imobilului puteti sesiza oficial serviciul disciplina in constructii din primarrie,inspectoratul de stat in constructii