Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Auto persoana fizica de la fiu catre tata
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Auto persoana fizica de la fiu catre tata

Buna ziua,
Fiul meu are in proprietate o Dacie 1310, si pana acum a locuit cu noi, parintii, evident platind si locul de parcare acordat de Primarie. Acum s-a mutat in alt apartament cu parcare inclusa, in acelas cartier. Doreste sa-si cumpere o alta masina, iar Dacia sa mi-o lase mie.
Intrebare,
Care este procedura legala pentru a-mi lasa masina mie?, pentru ca altfel pot pierde locul de parcare de la Primarie cat si pentru a-mi achita obligatiile legale legate de achizitionarea masinii.
Va multumesc.
Analizati varintele fie contract vanzare cumparare ,fie donatie
Din punct de vedere financiar ,donatia omplica costuri mai mici
Succes !
Bună ziua,
Va mulțumesc pentru răspuns.