Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Probleme de Asociatie proprietari - accesul in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Probleme de Asociatie proprietari - accesul in apartament nelocuit

Buna ziua,
Avem un apartament in bloc al carui proprietar nu se stie daca mai traieste, are intretinerea rest din dec.2016. Ultima oara cand am vorbit cu el era la un camin, nu a vrut sa dea locatia. Nu are mostenitori, candva a lasat un nr. de tlf de la un nepot. Nu mai raspunde nimeni la acest numar. Cum procedeaza asociatia ptr recup. restantelor, daca avem nevoie sa intram in apartament pt schimbat tevi comune. Am facut adresa la politie pt a afla de el, deocamdata nu am primit raspuns.
Dispozitisa in vigooare prevede preaviz de 5 zile pentru inspectie,eventual interventie la partea comuna din proprietatea individuala
In cazul in care un proprietar acumuleaza debite,asociatia de proprietari are la indemana disp art 49,50 si 51 din L nr 230/2007 respectiv aplicarea de penalitati dupa decaderea termenului stabilit pentru plata,instituirea privilegiului imobiliar si promovarea de actiune in instanta
Pentru a intra in apartament la caz de urgenta procedati in felul urmator:
- constituiti o comisie de 3 membri ai asociatiei.
- chemati un lacatus care sa inlocuiasca yala apartamentului.
- faceti un PV in caietul de pv ale sedintelor de comitet prin care descrieti actiunea respectiva, participantii si semnaturile lor.
- cheile de la apartament tineti-le la sediul asociatiei acolo unde are acces presedintele asociatiei si administratorul pentru caz de urgenta.
- sigilati usa cu banda de hartie pe care o stampilati si semnati.
- controlat din cand in cand acea usa.

De fiecare data cand e nevoie sa intrati in apartament deschideti apartamentul, faceti verificarea sau reparatia si apoi inchideti si sigilati. Scrieti PV in caietul de pv ale comitetului, procedati similar cu ceea ce v-am scris mai sus.

Pentru restante v-a raspuns @ynocentta.
multumesc ptr. raspuns
elga50 a scris:

Pentru a intra in apartament la caz de urgenta procedati in felul urmator:
- constituiti o comisie de 3 membri ai asociatiei.
- chemati un lacatus care sa inlocuiasca yala apartamentului.
- faceti un PV in caietul de pv ale sedintelor de comitet prin care descrieti actiunea respectiva, participantii si semnaturile lor.
- cheile de la apartament tineti-le la sediul asociatiei acolo unde are acces presedintele asociatiei si administratorul pentru caz de urgenta.
- sigilati usa cu banda de hartie pe care o stampilati si semnati.
- controlat din cand in cand acea usa.

De fiecare data cand e nevoie sa intrati in apartament deschideti apartamentul, faceti verificarea sau reparatia si apoi inchideti si sigilati. Scrieti PV in caietul de pv ale comitetului, procedati similar cu ceea ce v-am scris mai sus.

Pentru restante v-a raspuns @ynocentta.

Cu respect pentru sfaturile mult folositoare pe care le dati adesea, insa acea comisie va fi "spulberata" in fara oricarei feţe juridice cand va da in judecata AP pentru violare de proprietate privata. Avem si noi in AP un caz cu un proprietar decedat si in apartamentul caruia nu avem cum intra pentru diverse reparatii. Am solicitat sprijinul politiei ca sa ne asiste in demersul enuntat si de dvs. Ne-a transmis ca nu e e competenta lor si ca e proprietate privata in care ei nu se baga.
In aceeasi situatie, am primit sfatul de la politie sa procedam ca mai sus: proces verbal...,Asta nu se numeste violare de domiciliu.