Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Acces locuinta reparatie tevi
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Acces locuinta reparatie tevi

Buna ziua,

Se da urmatoarea problema: coloana de apa rece trece din un apartament in altul, cum e la toate blocurile vechi si chiar unele noi. Daca in o locuinta apare un defect la sistemul de alimentare cu apa, provocand inundatie in respectiva locuinta si precum in cele de sub, iar accesul in locuinta este imposibil (proprietar plecat, nu raspunde la telefon cu zilele etc), care sunt masurile pe care asociatia le poate lua pentru a repara defectiunea? Se poate patrunde in locuinta respectiva sau trebuie neaparat asteptat proprietarul, urmand apoi ca pe cale legala (proces) sa se recupereze daunele provocate de lipsa accesului in locuinta?

Multumesc!
In situatia in care proprietarul nu este in localitate,daca nu se poate patrunde in apartament prin intermediul unei rude/tert,de regula fara acordul proprietarului nu se patrunde-pentru a preinatmpina neplaceri ulterioare
Functie de topografia imobilului exista varianta executarii de instalatie care sa deserveasca proprietaii prezenti ,ulterior proprietarul actualmente plecat urmand sa se racordeze
Mai sunt si alte pareri? Nu de alta, dar situatia mi se pare sinistra. Stiu cazuri de cetateni care au plecat cu lunile de acasa si nu e nimeni sa deschida usa. Ce se intampla in cazul ala? O conducta alternativa dureaza pana se instaleaza, raman oamenii fara alimentare cu apa timp de saptamani?
Acestea sunt consecintele neimplicarii reprezentantului legal al asociatiei de proprietari,
respectiv nesolicitarea de date de contact pentru situatii speciale/de urgenta
Cunosc situatie asemanatoare ,cand intr-un imobil de locuit in comun,10 nivele ,noaptea are loc o avarie pe instalatia comuna apa calda
Unul dintre proprietari se afla la priveghiul unei rude decedate,nu a putut sa se prezinte la momentul cand comisia din imobil realiza verificarea tuturor apartamentelor pentru a constata prejudiciile .a executa remedierea
Proprietarul contactat telefonic a mentionat ca nu se poate deplasa,dar ca da voie administratorului de imobil sa sparga usa de acces ,eventual sa execute reparatia
Reprezentantii asociatiei de proprietari cu acordul verbal al proprietarului inregistrat telefonic au solicitat prezenta politiei,care au dat curs cererii dar nu au acceptat modalitatea de patrundere in apartament,mai mult au refuzat sa semneze PV de intrare in apartament
In speta supusa discutiei daca nu exista varianta contactarii de ruda/tert care sa paota permite accesul,cand instalatia comuna are o anume configuratie,ramane la latitudinea reprezentantilor legali ai asociatiei de proprietari sa analizeze variantele la indemana pentru asigurarea utilitatilor
Conditionat de configuratia instalatiei ,poate exista varianta ca pentru asigurarea utilitatilor ,sa fie executata instalatie noua in interiorul calei actuale
In lipsa informatiilor concrete ,este greu de dat raspuns general valabil
In primul rand ganditi-va cu cine aveti de-a face. Daca este o persoana cu care te poti intelege, ati putea sa-i desfaceti clanta cu un mester priceput in asemenea operatiuni, in prezenta unei comisii facuta de comitet sau compusa din administrator, presedinte, vecini, sa intre instalatorul sa vada despre ce este vorba, sa repare, sa intocmiti un PV in care sa descrieti tot ce s-a intamplat, sa se umble numai in zona de interes, sa se descrie in PV zona in care a avut acces numai instalatorul (restul oamenilor raman afara din apartament), dupa reparatie, inchideti usa, montati alta broasca, scrieti un bilet in usa sa stie proprietarul cand vine acasa unde gaseste cheia, sigilati usa bine si puneti stampila asociatiei.
Platiti toate costurile din banii asociatiei.
Deschideti usa si montati alta broasca, dar si reparati instalatia numai cu mesteri care va pot da facturi si chitante, costul acestor lucrari i le puneti pe lista in totalitate, daca reparatia a fost la instalatia lui individuala sau partial, numai pentru usa, iar pentru reparatie, daca e pe coloana comuna, o suporta asociatia.

Daca stiti ca este un om refractar si cu care nu v-ati intelege, atunci opriti apa din subsol, scrieti-i un bilet si lasati-i-l in usa ca sa stie cand vine acasa ce probleme sunt si tineti coloana fara apa. Asta e! Eventual stabiliti in comitet ce masuri luati in asemenea situatii, instiintati-i pe proprietari ca pe viitor sa stie ce-i asteapta.

La asociatia mea am avut un asemenea caz cand proprietarul cumparase apartamentul, n-a venit sa anunte la asociatie, s-a intamplat necazul, am procedat ca in primul paragraf si cand in sfarsit, dupa cateva luni a venit acasa cu gandu-l sa vanda, ne-a multumit si si-a cerut scuze ca nu ne-a lasat nicio informatie de contact. Practic nu aveam de unde sa-l luam.
elga50, moderator
Mda. Situatia e mai nasoala cand exista o singura coloana de apa care deserveste fiecare apartament.