Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Apometre
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Apometre

Cadrul legal , privind montarea de apometre. Menționez că mi-am montat in apartament apometru cu citire radio, având singur in bloc acest timp nou de apometru, deoarece există lunar diferență pe bloc de 100 metri cubi a apă, ceilalțiietari fi bloc având apometre tip vechi fără verificare metrologica fiind expirată garanția de 10 ani .
Apreciati ca daca ati instalat apometru cu citire radio de clasa metrologica mai slaba decat apometrul de bransament ati solutionat inregistrarea de erori/supliment de consum?
Atat timp cat apometrul de bransament este tip C sau D,respectiv clasa de precizie ridicata,acesta va inregistra intreg consumul-inclusiv picatura cu picatura -pe care apometrele de apartament tip A sau B clasa de precizie scazuta nu le inregistreaza
Daca ati inteles sa instalati singur apometru cu citire radio,daca sunteti singurul din imobil cu astfel de aparate de contorizat utilitati,nici nu veti avea cine sa vi le citeasca lunar