Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... decizii ccr abuz in serviciu
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

decizii ccr abuz in serviciu

cei care au fost condamnati pe abuz in serviciu art,248 cp 1969 pot cere revizuirea dosarului. " Au cauzat o tulburare insemnata si un prejudiciu in solitar cu de 231,75 lei" fara a incalca o lege
Doar dupa ce se va modifica legea.
Si o va face rapid parlamentul ca are mare interes.

Nu exista o prevedere legală care să facă ca un text neconstitutional să își producă efectele retroactiv în materie penală desi prevederea legală a fost neconstitutionala de la existența ei.
Pe de altă parte, mai exista si problema ca doar de la motivarea neconstitutionalitatii aceasta a devenit neconstituțională în raport de factorul timp, în sensul că nu a observat nimeni ca ar fi neconstitutionala până la un anumit moment.
cum se poate cere in instanta rejudecarea dosarului pe baza modificarii unei legi, deoarece acea lege nu va produce efecte in trecut. modificarea hotararii judecatoresti prin care au fost condamnati nu poate fi modificata decat prin rejudecare . va multumesc