Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... decontare cheltuieli personal serviciul voluntar ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

decontare cheltuieli personal serviciul voluntar pentru situatii de urgenta

decontare cheltuieli personal din serviciul voluntar pentru situatii de urgenta
buna ziua.
exista vreo cale legala prin care o autoritate publica locala( in speta este vorba despre o primarie) poate deconta cheltuieli cu formarea profesionala pentru un grup de 20 de pompieri voluntari din cadrul unui serviciu voluntar pentru situatii de urgenta apartinand primariei?
-am gasit hg 1579/2005, hg 371/2016, problema este ca ei avand contrct de voluntariat(care nu este inregistrat la revisal) intrebarea mea : poate primaria deconta cheltuieli pentru personalul voluntardin cadrul unui serviciu voluntar situatii de urgenta?
-ce fel de contract ar trebui sa incheie primaria ,ca ulterior daca vom fi verificati de curtea de conturi sa fim acoperiti?
multumesc frumos.
Pregatirea profesionala a pompierilor, chiar voluntari fiind acestia este obligatorie si in folosul comunitatii pe care o deserveste. In mod normal o hotarare a consilierilor alesi politic ai primarie ar trebui sa fie suficienta.
Contabilul primariei ar trebui sa cunoasca capitolul de cheltuieli din bugetul local unde se pot incadra aceste cheltuieli cu pregatirea profesionala a pompierilor voluntari.