avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 429 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot solicita pensie de invaliditate la 65 de ani ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot solicita pensie de invaliditate la 65 de ani ?

Buna ziua,
Mama mea are 65 de ani neimpliniti si este persoana cu handicap gradul 1 grav permanent din 1998,ea a beneficiat de urmatoarele drepturi banesti :
-buget complementar gradul 1= 106 lei
-indemnizatie gradul 1 = 234 lei
-indemnizație lunară = 1055 lei

Luna asta am vrut sa angajez un asistent personal de la primarie si sa renunte la indemnizatia de 1055 lei si sa-i fac pensie de invaliditate iar de la CNPP am primit raspuns ca nu mai pot solicita pensie de invaliditate deoarece are 65 de ani iar limita de pensionare la femei este de 60 de ani.
Mentionez ca nu a lucrat niciodata,deci nu are nici un stagiu de cotizare.
Exista o cale de a primi pensie de invaliditate in accest caz ?
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 11:51, 23 Iunie 2017
Nu.
Odata cu implinirea varstei standard de pensionare nu se mai poate solicita pensie de invaliditate.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot pensiona pentru limita de varsta? dorin60 dorin60 Sunt pensionat medical nerevizuibil,din IULIE 1998.Pe decizie am o vechime intregita la 23 ani.Adica: 13 ani,7luni,19zile GRUPA 1 si 2ani,8luni,9zile ... (vezi toată discuția)
Cand pot iesi la pensie de varsta? dorobantuflorica dorobantuflorica sant barbat ,nascut 23.noiem.1951am o vechime de37 ani de stagiu complet de cotizare si40 ani stagiu de cotizare realizat.actualmente sant pensionat boala ... (vezi toată discuția)