Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot solicita pensie de invaliditate la 65 de ani ?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot solicita pensie de invaliditate la 65 de ani ?

Buna ziua,
Mama mea are 65 de ani neimpliniti si este persoana cu handicap gradul 1 grav permanent din 1998,ea a beneficiat de urmatoarele drepturi banesti :
-buget complementar gradul 1= 106 lei
-indemnizatie gradul 1 = 234 lei
-indemnizație lunară = 1055 lei

Luna asta am vrut sa angajez un asistent personal de la primarie si sa renunte la indemnizatia de 1055 lei si sa-i fac pensie de invaliditate iar de la CNPP am primit raspuns ca nu mai pot solicita pensie de invaliditate deoarece are 65 de ani iar limita de pensionare la femei este de 60 de ani.
Mentionez ca nu a lucrat niciodata,deci nu are nici un stagiu de cotizare.
Exista o cale de a primi pensie de invaliditate in accest caz ?
Nu.
Odata cu implinirea varstei standard de pensionare nu se mai poate solicita pensie de invaliditate.