Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... e normal sa dureze o succesiune 7 ani?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

e normal sa dureze o succesiune 7 ani?

buna ziua ,ma numesc Bicosu Corina,si sunt intr-un proces de succesiune de 7 ani dupa uram tatalui meu.eu sunt unica fiica mostenitoare si sotia supravietuitoare,respectiv mama mea vitrega.eu stau cu chirie de 7 ani si sotia locuieste in vila .se tergiverseaza acest proces de 7 ani,eu nu pot beneficia de nimic cu toate ca suma pe care ar trebui sa mi-o dea drept sulta e cam de 100 de mii de euro in urma expertizelor ,dar dureaza de 7 ani,eu stau cu chierie ,ea sta in casa iar toate expertizele sunt masluite,valoare constructiei si a terenului sunt subevaluate .dansa nu are sa imi dea sulta,dar nici nu vrea sa vanda casa sa impartim in cotele legale.ma taraste in acest proces de 7 ani si mi-a spus ca ma va mai lungi inca 3ani.ce pot face sa finalizez acest proces mai repede si in conditii corecte,nu cu mita data .ca sa se evalueze corect ce pot face ?multumesc ,ajutati-am ca sunt efectiv disperata
In ce faza procesuala sunteti? Ca fondul sigur nu a durat atat... In situatia in care aveti indoieli cu privire la corectitudinea expertilor puteti sa-i si recuzati . Oricum expertizele se pot critica prin obiectiuni... Exista o serie de modalitati, insa avem nevoie de mai multe detalii
sincera sa fiu , fara sa va suparati pe mine , nu cred ca ati avut aparator angajat !!

casa este bun comun al tatalui dvs cu sotia sa sau este bun propiru al tatalui dvs decedat ? sunt multe aspecte de luat in considerare ..

iar daca dansa nu poate plati acea sulta , dvs aveti posibilitatea sa cereti atribuirea imobilului obligandu-va dvs sa-i achitati sulta dansei .
sau puteti solicita partajarea imobilului in natura , fiind vorba de o vila, cred ca aceasta este comod partajabila si in acest caz ar fii o solutie .

chiar daca instanta se va pronunta in favoarea sotiei tatalui , puteti cere executarea silita in cazul in care aceasta nu va plateste sulta .
atentie la termenul de prescripitie
credeti-ma ca am avocat si am avut dupa cum am spus 6 dar nu mai am incredere pt cavad ca avocatul ei poate face multe ca sa prelungeasca acest dosar si sa mituiasca expertii iar avocatul meu asteapta.casa este bun comun cu sotia.am cerut acum 7 ani sa mi se atribuie mie imobilul si sa ii platesc eu ei sulta dar ea nu a fost deacord.vrea sa ramana cu casa,si nu am nimic impotriva acestui fapt,.nu a vrut sa ne intelegem de la inceput.expertul a decis prin expertiza la constructie ca nu pote fi partajabuila.ideea e ca nu stiu ce sa fac sa se termine mai repede pt ca nu imi pot imagina cum legea e mai mult de partea ei in sensul ca ea are dreptul de a locui acolo ,eu platesc de 7 ani chirie,ea stand practic si in bunul din care o parte imi apartine.avocatul meu imi spune mereu ca nu avem ce sa facem,ca totul depinde de ea.daca vrea sa vanda acum vinde ,daca nu va mai dura mult ,pt ca daca a avut intentia de la inceput sa ma lungeasca va recurge si acum la recurs ,la apel,dar eu chiar nu mai pot sta cu chirie ca nu mai am posibilitatea sa platesc.e foarte greu sa stii ca ai niste bani de luat dupa o mostenire,un drept dupa urma tatalui meu si sa nu poti face nimic de 7 ani sa ma chinui,sa platesc avocati,expertize.nu stiu dc totul depinxde numai de ce vrea ea.macar daca am fi locuit impreuna in casa pana la final era altceva,dar sa beneficieze timp de 7 ani numai ea de casa si practic si de partea mea mi se pare aberant.dar nu inteleg si altceva:ea nu arr banii sa imi dea sulata nici acum dupa 7 ani dar nici nu vrae sa vanda acum.imi spune ca ma va mai luni 2 -3 ani cu recursul si apelul,.eu am crezut ca ma lungeste pentru a strange banii necesari pt sulta ca sa ramana cu casa ,dar ea nu a starns nimic si nu are bani.nu stiu ce sa fac.am apelat la dvs pt ca vroiam sa discut si cu altcineva decat cu avocatul care imi spune ca nu avem ce face,asteptam . pana la sfarsitul procesului.chiar nu exista o cale de urgentare a dosarului?sau sa locuiesc si eu acolo?
ca si faza procesuala:s-a terminat fondul,eu am facut recurs pt ca valoarea stabilita in expertize era mediocra.mi s-a aprobat recursul cu trimitere spre rejudecare dar doar pt a se stabili valoarea reala de circulatie al imobilului si terenului.deci cu aceasta specificatie:spre rejudecare pt valoare,iar acum la rejudecare s-a facut o expertiza topo si una constructie .am fost amandoua decaord asupra valorii la constructie ,dar ne-am impotmolit iar la expertixa topo unde expertul a dat 2 valori:una de 320 de euro /mp si una de circulatie de 624 euro/mp,la ultimul termen a sustinut fiecare avocat care valoare i se pare corecta ,evident avocatul ei a sustinut-o pe cea de 320 de euro si aici ne aflam acum.azi am avut termen si s-a amnat pana pe 6.11.2009 e normal sa ma intereseze finalul procesului ,sa fie cel corect,dar e vorba si de 7 ani totusi.