Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Deducere personala
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Deducere personala

Salariul tatalui este minim pe economie, angajat la firma din Romania, e sofer si are diurna si are un minor in intretinere. Are dreptul sa ceara deducere personala da sau nu?
Are dreptul la deducere personala, angajatorul era obligat sa i-o acorde.
De la inceputul anului 2016 copiii minori sunt obligatoriu in intretinerea ambilor parinti, conform codului fiscal.

Normele de aplicare a Codului fiscal:

“4) În cazul în care o persoană este întreţinută de mai mulţi contribuabili, suma reprezentând deducerea personală se atribuie unui singur contribuabil, conform înţelegerii între părţi. Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreţinerea căruia/cărora se află aceştia.
(5) Copiii minori, în vârstă de până la 18 ani împliniţi, ai contribuabilului, sunt consideraţi întreţinuţi.”

In situația în care contribuabilul nu trece minorul în întreținere, sau are un salariu brut peste plafonul impus, cum se procedeaza?
ana-cer a scris:

Are dreptul la deducere personala, angajatorul era obligat sa i-o acorde.
De la inceputul anului 2016 copiii minori sunt obligatoriu in intretinerea ambilor parinti, conform codului fiscal.

Normele de aplicare a Codului fiscal:

“4) În cazul în care o persoană este întreţinută de mai mulţi contribuabili, suma reprezentând deducerea personală se atribuie unui singur contribuabil, conform înţelegerii între părţi. Pentru copiii minori ai contribuabililor, suma reprezentând deducerea personală se atribuie fiecărui contribuabil în întreţinerea căruia/cărora se află aceştia.
(5) Copiii minori, în vârstă de până la 18 ani împliniţi, ai contribuabilului, sunt consideraţi întreţinuţi.”