Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... certificarea stagiilor de cotizare anterior datei de 1 ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

certificarea stagiilor de cotizare anterior datei de 1 martie 2002

Buna ziua

Supun atentiei dvs. urmatoarea speta:
Un angajat al a fost disponibilizat cu art 65 (1). In incercarea de a depune dosarul in scopul obtinerii ind. de somaj, i s-a inmanat un certificat privind st de cotiz pana la data de 01.03.2002. Desi pers. respectiva lucreaza din 1997 nu s-a adaugat perioada 1997-2002 de cand acesta cotizeaza.
Raspunsul celor de la ANOFM a fost ca anii respectivi nu se mai adauga intrucat inainte de 2002 declaratiile se trimiteau pe firma.
Ati mai intalnit asa ceva?
Orice raspuns sau sugestie este binevenita.

Cu stima,
Si presoana respectiva nu a primit ajutorul de somaj din cauza asta? Ar fi un abuz.

Stagiul de cotizare la ANOFM in perioada 1997 - 2002 azi nu are nici o relevanta. Daca am cotizat sau nu atunci, nu-mi da nici un drept sau obligatie in plus acum.

Pentru o persoana care intra in somaj, conform art. 65 alin. (1), e necesar sa fi fi contribuit la fondul ANOFM 12 luni in ultimele 24, chiar daca cu intreruperi si la mai multi angajatori iar de la o parte dintre acestia sau chiar de la toti, exceptandu-l pe ultimul, s-a plecat cu alt articol.
Iulian MANEA, Contabil
Dosarul de somaj i-a fost acceptat, dar nu au fost luati in calcul decat 6 ani din cei12 ani de cotizatie.
Legea 19/2000 spune clar:.
(1) Indemnizatia de somaj se acorda somerilor ,pe perioade stabilite diferentiat, în functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 6 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) 9 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 12 luni, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare mai mare de 10 ani.
(2) Cuantumul indemnizatiei de somaj prevazute la alin. (1) este o suma acordata
lunar si în mod diferentiat, în functie de stagiul de cotizare, dupa cum urmeaza:
a) 75% din salariul de baza minim brut pe tara garantat în plata, în vigoare la data
stabilirii acestuia, pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin un an;
b) suma prevazuta la lit. a) la care se adauga o suma calculata prin aplicarea asupra
mediei salariului de baza lunar brut pe ultimele 12 luni de stagiu de cotizare, a unei
cote procentuale diferentiate în functie de stagiul de cotizare.
(3) Cotele procentuale diferentiate în functie de stagiul de cotizare, prevazute la alin.
sunt:
a) 3% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 3 ani;
b) 5% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 5 ani;
c) 7% pentru persoanele cu un stagiu de cotizare de cel putin 10 ani;Nu i s-a acordat cei 7% pentru stagiu de 12 ani, ci doar 5% pentru 6 ani.
Cum i s-ar putea lua in calcul perioada 1997-2002?

Cu stima,:wave:
Poate cei de la ANOFM au spus ca nu se adauga pe certificatul cu stagiul dd cotizare, nu ca nu se calculeaza ca vechime in munca....
De la ANOFM S5 i s-a eliberat un centralizator cu stagiul de cotizare pentru perioada august 2009-martie 2002 (ceea ce este corect).
Intrebarea mea era de ce nu se adauga si perioada 1997-2002, la calculul procentajului.
De ce se ia in calcul doar 5% si nu 7 % cat ar fi normal?