Forum Discuţii juridice Medierea - domeniu de aplicare şi ... partaj la mediator
Discuție deschisă în Medierea - domeniu de aplicare şi aspecte juridice

partaj la mediator

Buna ziua,
In cazul partajului la mediator ce documente trebuie sa prezinti pentru a se stabili taxa de timbru? Cum trebuie procedat pentru a merge la un mediator si ce documete trebuie prezentate?
Va multumesc
Taxa de timbru este stabilita de instanta pe baza certificatului fiscal sau a grilei notarilor pt imobile si pe baza estimarii partilor pt mobile.
Tot instanta va acorda si scutirea de taxa pt mobile (100%) si reducerea de 50% pt imobile in cazul in care va prezentati cu acordul de mediere.
Actele cu care trebuie sa va prezentati sunt aceleasi la instanta si la mediator: acte de proprietate pt bunurile supuse partajului si extras de carte funciara pt imobile (in termen).