Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Asociatii propietari-calcul penalitati debit aflat in ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Asociatii propietari-calcul penalitati debit aflat in executare silita

Buna ziua,
In anul 2013 am semnat un acord de mediere. Imi luam angajamentul ca intr-un an de zile sa achit debitul. Nu am putut respecta acest angajament si am fost executat silit.
Conform intelegerii cu executorul judecatoresc am achitat intreaga suma in termenul stabilit (din martie 2015 pana in noiembrie 2015). Asociatia de propietari a calculat penalitati la acest debit pe toata perioada intelegii cu executorul judecatoresc.
Avea asociatia de propietari dreptul sa calculeze penalitati la suma aflata in execure silita?
Daca nu avea dreptul, va rog sa imi spuneti ce lege au incalcat calculand aceste penalitati.
Va multumesc anticipat.
Nu s-a incalcat nicio lege. Asociatia de proprietari are dreptul sa calculeze penalitati pentru intarziere la plata debitelor restante, iar imprejurarea ca v-ati asumat un angajament, pe care nu l-ati respectat, nu inlatura dreptul asociatiei de a va percepe penalitati.
Atat timp cat dv figurati cu debit in evidenta,este temeinic si legal ca asociatia de proprietari sa aplice disp art 49 L nr 230/2007
Daca ati fost executat silit, inseamna ca a existat o hotarare judecatoreasca definitiva, irevocabila in urma careia sumele de plata, inclusiv penalitatiile au inghetat.
Acea hotarare se pune in executare.
dan_crihan, utilizator
PiciPustiu a scris:

Avea asociatia de propietari dreptul sa calculeze penalitati la suma aflata in execure silita?
Daca nu avea dreptul, va rog sa imi spuneti ce lege au incalcat calculand aceste penalitati.
Va multumesc anticipat.

Sentinta se aplica strict doar pentru acele sume restante si pentru acele penalizari scrise in Motivare.
Asociatia, pentru a cere alte sume ulterioare, trebuie sa introduca alta Actiune in Justitie, asta oricine o stie !
Multumesc mult ptr raspunsuri. Dupa cum vedeti si aici, parerile sunt impartite.
As vrea sa stiu exact ce lege/reglementare ingheata penalitatile la debitul aflat in executare silita.
P S. Sentinta mentioneaza doar sumele din acordul de mediere nici o suma in plus.
Multumesc anticipat.
PiciPustiu, utilizator