Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... deschidere proces
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

deschidere proces

Buna ziua,

un prestator are o factura si deviz aferent primite de client, prin semnatura si stampila, insa acesta din urma refuza sa o plateasca.
Procedura normala pentru recuperarea debitului este ordonanta de plata, nu?

Daca se castiga, este posibil ca acest client sa deschida el un proces prin care sa conteste ordonanta de plata? Sau, mai corect spus, odata castigata suma mai exista vreo posibilitate sa atace clientul prin alt proces, in vederea contestarii?
Ce ar putea sta la baza unei astfel de contestatii?

Multumesc.
Pentru a putea promova ordonanta de plata, este necesar ca, in prealabil, prestatorul sa transmita clientului o somatie, in conformitate cu dispozitiile art.1014 Cod pr.civila.In situatia in care prestatorul castiga, clientul poate inainta cerere in anulare, fie macar pentru a mai amana plata...
Am inteles.
Multumesc pentru sprijin