Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Carte de munca?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Carte de munca?

Tocmai mi-am deschis un PFA. Nu am lucrat niciodata deci nu am inca carte de munca.
Unde trebuie sa imi fac? Ce acte sunt necesare?

Multumesc.
Ca persoana fizica autorizata nu veti detine carnet de munca.
Pentru plata contributiei la pensie si sanatate veti face contrate cu casele respective si veti plati contributiile in baza acestor contracte. Veti plati atat contributia pe care o datoreaza angajatorul cat si cea care este aferenta salaritului.
In ceea ce priveste demersurile pe care le aveti de facut informatiile le veti primi de la Casa de sanatate si cea de pensie.
1. Mergeti la Casa de Pensii si la Casa de Sanatate cu actul de identitate si va faceti contractele respective, cu fiecare in parte.
2. La Pensii veti plati lunar 31,3% pentru suma lunara asigurata (cat doriti dvs.) iar la Sanatate 10,7% din suma asigurata.
Puteti face si pentru somaj -Contract de asigurare cu AJOFM
Aceste contracte sunt optionale!
Daca doriti, puteti plati doar impozitul pe venit.
adelaida_07 a scris:

Ca persoana fizica autorizata nu veti detine carnet de munca.

Deci nu pot sa lucrez ca PFA cu carte de munca?