Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... ACTIUNE REGRES ASIGURATOR
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

ACTIUNE REGRES ASIGURATOR

Buna ziua! Va rog sa-mi spuneti daca un sofer cu 1.21 alcool in sange vinovat de un accident cu victima se incadreaza intr-unul din cazurile urmatoare:

Cazurile in care Asiguratorul RCA recupereaza despagubirile platite in numele propriului asigurat sunt strict enuntate in art.58 din Legea nr.136/1995:

"Asiguratorul recupereza sumele platite drept despagubiri de la persoana raspunzatoare de producerea pagubei, in urmatoarele cazuri:
a) accidentul a fost produs cu intenie;
b) accidentul a fost produs in timpul comiterii unor fapte incriminate de dispoziiile legale privind circulatia pe drumurile publice ca infractiuni savarsite cu intentie, chiar daca aceste fapte nu s-au produs pe astfel de drumuri sau in timpul comiterii altor infractiuni savrite cu intentie;
c) accidentul a fost produs in timpul cand autorul infractiunii savrite cu intentie incearca sa se sustraga de la urmrire;
d) persoana raspunzatoare de producerea pagubei a condus autovehiculul fara consimtamantul asiguratului".

Multumesc!
Conducerea unui vehicul avand o alcoolemie de peste 0,8 g/l este infractune privind circulatia pe drumurile publice. Actiunea de regres a asiguratorului pentru recuperarea despagubirii platite este legala.