avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 665 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensii pe jumătate de la stat pentru cei care ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensii pe jumătate de la stat pentru cei care contribuie la pilonul 2?

Eu contribui și la Pilonul 2 de pensii private. Ținând cont că din contribuția obligatorie de 10,5%, aproape jumătate merge la pilonul 2 de pensii, bănuiesc că statul îmi va calcula o pensie înjumătățită fata de cei care nu contribuie la pilonul 2. E adevărat?

Alte discuții în legătură

Pensie privata pilon 2 georgetag georgetag as dori sa ma lamuriti in legatura cu pensiile private: -care sunt termenele limita de inscriere, - de cand a intrat in vigoare, -care este dobanda la ... (vezi toată discuția)
Obligatii angajat plata pensie privata de angajator alin1971 alin1971 Am gasit in intrebarile adresate ANAF pe facebook urmatoarea intrebare: \\"Pentru pensiile private pilonul III, angajatorul poatededuce o cheltuială maximă ... (vezi toată discuția)
Contributie pilonul 2 de pensie rosehusky rosehusky Buna seara, Are cineva idee daca, dupa noua lege a pensiilor, militarii cu varsta pana in 35 de ani sunt obligati sa contribuie la pilonul 2 de pensii? ... (vezi toată discuția)