Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Proprietate

Parintii mei vor sa imi lase prin vanare cumparare cu clauza habitat si ingrijire. Vreau sa investesc pe teren si sa stiu sigur daca fratii mei dupa decesul parintilor vor avea prin atac in instanta vreun drept. Va multumesc!
Buna ziua,
Daca e contract de vanzare cumparare nu prea pot ataca.
Trebuie sa aveti dovezi ca ati achitat pretul.Pe timpul vietii pot ataca contractul chiar parintii dvs pe motiv ca nu-i ingrijiti. Eu patitu, asa am patit. Mi-a fost frica sa nu-l atace fratele meu si cand colo l-au atacat parintii ca nu-i ingrijesc desi ne-am inteles altfel.
Din contra, contractul de v-c încheiat intre părinți și descendenti se poate ataca în instanta! Cu excepția cazului în care se plătește prețul , pt a nu se putea invoca donația deghizata!
va multumesc
multumesc