Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - impozit pe venitul ... Recuperare pierdere fiscala - microintreprindere
Discuție deschisă în Fiscalitate - impozit pe venitul microîntreprinderilor

Recuperare pierdere fiscala - microintreprindere

Buna ziua,
Va solicit opinia cu privire la urmatoarele:

In anul 2016 societatea a fost platitoare de impozit pe profit, inregistrand pierdere la data de 31.12.2016, iar incepand cu luna februarie 2017, datorita modificariilor legislative, a devenit platitoare de impozit pe venitul microintreprinderilor. Cum mai poate societatea recupera pierdere fiscala din 2016? Doar daca trece din nou la plata impozitului pe profit? Ce conditii trebuie indeplinite pentru a deveni platitoare de impozit pe profit? E suficient daca se majoreaza doar capitalul social peste limita de 45.000 lei sau este necesara indeplinirea conditiilor de cifra de afaceri si valoare active?
Va multumesc frumos pentru raspuns.
Pierderea fiscala se recuperaza doar daca trece din nou la plata de impozitului pe profit, intrucat ca micro plateste impozit pe venituri.

Exista doar conditia de capital social de cel putin 45.000 lei, nu de cifra de afaceri si valoare active.
Ioan Petru Butariu, Contabil
Va multumescfrumos pentru raspuns.