Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... procura pentru inscrierea la facultate
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

procura pentru inscrierea la facultate

cum poate obtine unul din parinti procura notariala pentru inscrierea copilului la facultate?exista aceasta posibilitate?
Copulul intreaba la facultate ce trebuie sa cuprinda in mod expres procura eliberata de notariat prin care sa-l reprezinte la inscrierea la facultate.
Copilul merge la notariat cu cartea de identitate a lui si a parintelui spune pentru ce doreste sa mandateze parintele in procura o semneaza in fata notarului si primeste doua exemplare, unul pentru dumneavoastra si unul pentru copil.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
daca copilul doreste sa se inscrie la trei facultati trebuiesc intocmite trei procuri?
Nu trebuie trei procurii, este suficienta o singura procura si mentionati ca este valabila pentru cele trei facultati la care opteaza copilul.
La notariat solicitati trei exemplare din procura pentru parinte, poate este nevoie sa lasati cate un exepmlar la fiecare facultate.