Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzarea unui teren cu plata in rate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzarea unui teren cu plata in rate

Va salut.

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii referitoare la vanzarea unui teren cu plata in rate. Parintii mei au un teren intravilan pe care vor sa il vanda pe bucati. Ei au fost contactati de catre un posibil cumparator facandu-le o oferta : Un avans + plata in rate, pentru una din cele doua bucati de teren, insa parintii mei au ceva dubii in ceea ce priveste acest tip de vanzare-cumparare:

1 - Se poate impune o clauza de genul : sa nu restitui banii in cazul in care cumparatorul plateste avansul iar ulterior se razgandeste?

2 - cumparatorul poate devenii proprietar dupa plata avansului? (parintii mei vor ca acel cumparator sa intre in drepturi doar dupa ce plateste toata suma)

3 - cumparatorul poate gira cu bunuri (imobile si/sau mobile) in cazul in care refuza sa faca plata ratelor sau nu mai are posibilitatea sa le plateasca ?

Parintii mei doresc sa fie acoperiti din punct de vedere legal in cazul in care cumparatorul incearca "fure" acest teren. Ce sfaturi imi puteti da?

Multumesc anticipat si imi cer scuze daca am facut greseli, nu sunt familiarizat cu termenii !
hmarius14, utilizator
Se poate orice daca partile sunt de acord.Puteti face un antecontract in care sa stipulati toate aceste clauze si ca, contractul la notar se va face dupa achitarea integrala a pretului.Intrarea in posesie la data antecontractului.
ContSters429609, utilizator
1. Nu. Si de ce ar face un cumparator asa ceva? Sa dea un avans, pentru ca mai apoi sa se razgandeasca?
2. Cumparatorul devine proprietar la data achitarii integrale a pretului. La Carte Funciara se va inscrie privilegiul vanzatorilor asupra restului de pret, astfel incat atunci cand parintii dvs vor primi toti banii, vor trebui sa dea o declaratie la notar ca au primit pretul integral, pentru radierea din Cartea Funciara si intabularea pe numele cumparatorului.
3.Deja vorbim despre un contract de ipoteca. Care este altceva fata de vanzare cumparare.
Presupunand ca nu mai are posibilitatea sa platesca, dar detine alte bunuri, ar putea in acel caz sa incheie cu parintii un act de dare in plata. (pentru stingerea datoriei de..., transmit imobilul X)
Daca parintii dvs sunt suspiciosi si li se pare ca persoana nu e de incredere, cea mai sanatoasa solutie este sa refuze si sa gasessca un cumparator care poate achita intregul pret.
La pct.1 raspunsul este Da. De regula in antecontract se stipuleaza faptul ca, cumparatorul daca se razgandeste pierde avansul dat .Daca vanzatorul se razgandeste si nu mai vinde trebuie sa restituie cumparatorului dublul avansului primit.
Vorbim despre un contract de vanzare cumparare cu plata pretului in rate.
Nu despre un antecontract.
hmarius14 a scris:

Va salut.

Va rog sa ma ajutati si pe mine cu niste informatii referitoare la vanzarea unui teren cu plata in rate. Parintii mei au un teren intravilan pe care vor sa il vanda pe bucati. Ei au fost contactati de catre un posibil cumparator facandu-le o oferta : Un avans + plata in rate,

La punctul 1 utilizatorul intreaba de avans , daca poate sa-l pastreze in cazul in care cumparatorul se razgandeste, nu de contract.
Daca cumparatorul da avans trebuie facut un act (precontract) pt suma respectiva, In acel precontract poate trece clauza cu "razgandirea".Asa se face de regula.

ContSters429609, utilizator