Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se citeste corect acest tip de apometru ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se citeste corect acest tip de apometru ?

Buna ziua !
Doresc sa stiu cum sa citeste mai exact acest tip de apometru .

[ link extern ]

Pe apometru este indexul : 00038
Ultima cifra este zecimala ? Se ia in considerare sau nu ?
Sunt 38 metri cubi ? sau 3 metri cubi si 800 de litri ?
Sunt 38 de metri cubi.Acest tip de apometru nu are zecimale.
Se citesc numai cifrele din chenarul negru. Aveti 38 mc. cesuletele mici indica subdiviziuni, sute, zeci, litri.

[ link extern ]
Dar dupa parerea mea nu am cosumat cantitatea asta de apa , mi se pare prea mult fata de cat am cosumat .. se poate sa nu inregistreze bine apometrul ?
Este vorba despre apometru tip B clasa de precizie scazuta care are cadran cu cifre negre,fara zecimale
Daca apometrul indica 00038 rezulta ca a contorizat consum de 38 mc apa
Subdiviziunile unitatii mc sunt reprezentate de cele 4 ceasuri de sub chenarul cu cifre,notate cu inscriptiile 0,0001,0,001,001 mc
Exista normativ special pentru instalare apometru este necesar sa fie instalate in pozitie orizontala,cu pozitionare corecta intrare-iesire
Verificati daca nu aveti pierderi de apa la robineti ,la rezervor wc
Cand ati facut ultima citire, cat a indicat, cat consumati in medie lunar?