avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum se citeste corect acest tip de apometru ?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum se citeste corect acest tip de apometru ?

Buna ziua !
Doresc sa stiu cum sa citeste mai exact acest tip de apometru .

[ link extern ]

Pe apometru este indexul : 00038
Ultima cifra este zecimala ? Se ia in considerare sau nu ?
Sunt 38 metri cubi ? sau 3 metri cubi si 800 de litri ?
Cel mai recent răspuns: Dany 79 , utilizator 22:27, 20 Februarie 2022
Sunt 38 de metri cubi.Acest tip de apometru nu are zecimale.
Se citesc numai cifrele din chenarul negru. Aveti 38 mc. cesuletele mici indica subdiviziuni, sute, zeci, litri.

[ link extern ]
Dar dupa parerea mea nu am cosumat cantitatea asta de apa , mi se pare prea mult fata de cat am cosumat .. se poate sa nu inregistreze bine apometrul ?
Este vorba despre apometru tip B clasa de precizie scazuta care are cadran cu cifre negre,fara zecimale
Daca apometrul indica 00038 rezulta ca a contorizat consum de 38 mc apa
Subdiviziunile unitatii mc sunt reprezentate de cele 4 ceasuri de sub chenarul cu cifre,notate cu inscriptiile 0,0001,0,001,001 mc
Exista normativ special pentru instalare apometru este necesar sa fie instalate in pozitie orizontala,cu pozitionare corecta intrare-iesire
Verificati daca nu aveti pierderi de apa la robineti ,la rezervor wc
Cand ati facut ultima citire, cat a indicat, cat consumati in medie lunar?

Alte discuții în legătură

Citire contor apa Robby_na Robby_na buna ziua! as vrea sa stiu, explicit, cum se citeste contoarul la apa ( apometru 5 cifre, ex. 00789), pentru a evita discutiile in contradictoriu cu alte ... (vezi toată discuția)
Citire apometru Marius Lautaru Marius Lautaru Salutare, am o nelămurire în privința citirii unui apometru. Cum se citește corect.?? Exemplu 00019 m3. Defapt că-ți metrii cubi am? 1,9 m3 sau 19 ... (vezi toată discuția)
Cum citesc un contoar de apa rece? Claudiu. Claudiu. Apometrul are 5 cifre este de apa rece cum se citeste,eu stiu k ultima nu se citeste (vezi toată discuția)