Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Cum citesc un contoar de apa rece?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Cum citesc un contoar de apa rece?

Apometrul are 5 cifre este de apa rece cum se citeste,eu stiu k ultima nu se citeste
Se citesc toate cifrele
elga50, moderator
Nu se citesc toate cifrelele!! Se citesc primele care de regula sunt cu negru!! Cele de la sfarsit sunt cu rosu si sunt litri care nu se citesc!!
@Mariana Dina

Apometrele sunt de doua feluri:
- unele care au 5 cifre si 4 cesulete in josul ecranului. Pe acestea se citesc toate cifrele deoarece ele inseamna mc, iar sutele, zecile, litri si zecimalele litrilor se citesc pe cesulete de la dreapta spre stanga.
- altele care au cifrele scrise cu culori diferite. Cele scrise cu rosu sunt diviziuni ale mc care inseamna sute de litri, zeci de litri si de-abia ultima cifra inseamna litri. Pentru o mai exacta citire se scriu inclusiv cifrele rosii.

Sunt msi multe tipuri de apometre, asa ca nu este nimic gresit sa prezinti citirea cu toate cifrele, negre si rosii.
De obicei cifrele negre reprezinta cantitatea in mc (metri cubi), iar cifrele rosii, reprezinta subdiviziuni ale mc - respectiv, sute de litri, zeci de litri si litri.
La as. prop. este bine sa comunicati cantitatea de mc (cifrele negre) si eventual prima cifra semnificativa a unitatilor cu rosu.
Exemplu: 00 34,765 se poate comunica la asociatie 34,7 mc sau 35 mc.
Daca citirea ar fi 0034,265 se poate comunica 34 mc
Trebuie sa va informati la asociatie cum este obiceiul casei.
vreau si eu sa stiu cum se citeste apometru de la apa publica??