avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 523 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... care este sanctiunea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

care este sanctiunea

X il loveste pe Y cu piciorul (in sut in ...). Y face plangere penala ... nu a avut nevoie de ingrijiri medicale de niciun fel?
Ce risca X?
Daca fapta este savarsita din culpa, nu risca nimic (poate doar o entorsa, in functie de circumstante).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pedeapsa pentru lovire mircealex mircealex sa zicem ca x loveste cu o bata de baseball pe y si-i mai da si vreo doi pumni.daca y are un certifica medical de 9 zile atunci din cate stiu x se incadreaza ... (vezi toată discuția)
Accidentat pe trecerea de pietoni Nyckoleta Nyckoleta Am si eu o nelamurire.in ziua de 1 martie am lovit pe trecerea de pietoni 2 soti fara ai vedea ca nu am avut vizibilitate din cauza masinilor parcate dinaintea ... (vezi toată discuția)
Sansa pt. aceeasi fapta de acelasi fel xuser xuser Sa zicem ca X loveste pe Y , si primeste 15 zile ingrijiri medicale. Y depune plangere, incepe UP impotriva lui X. X nervos merge si discuta cu Y , si ii mai ... (vezi toată discuția)