Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Inregistrare operatiune in registru jurnal
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Inregistrare operatiune in registru jurnal

Buna ziua!
Am si eu o nelamurire in legatura cu inregistrarea unei incasari. Exista un timp limita pentru inregistrarea unei operatiuni (incasare cu extras de cont) in registrul jurnal?

Va multumesc!
Tin sa mentionez ca banca imi pune la dispozitie extrasul de cont pentru luna curenta abia luna viitoare si stiu ca trebuie sa inregistrez operatiunile in registrul jurnal in ordine cronologica folosindu-ma de data la care am avut incasarea/plata.
Nu este nicio problema daca completati registrul jurnal in primele zile ale lunii urmatoare cand va adunati toate actele doveditoare ale incasarilor si platilor.
Imi puteti spune va rog frumos si cu ce data inregistrez aceste operatiuni (data la care am avut incasarea/plata sau data la care am obtinut extrasul de cont).

Multumesc!
Se trece data in care s-a facut incasarea si care apare pe extrasul de cont.