Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Spor registru electoral in sistemul bugetar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Spor registru electoral in sistemul bugetar

Conform art. 26, alin. 5 din Legea 208/2015 privind alegerea Senatului şi a
Camerei Deputaţilor cei desemnati de primar sa opereze in registrul electoral primeau 12,5 % insemnand trepte la salariu salariu conform vechii legislatii privind salarizarea.

Incepand de la 1 iulie 2017 se mai acorda acest spor pe noua lege a salarizarii tinand cont de faptul ca acest articol de lege nu a fost abrogat de legea salarizarii ?

Se acorda, avand in vedere ca nu este abrogat acel text de lege.
Si dacă juristul instituției nu dorește sa-l acorde pe motiv că în noua lege a salarizării nu este prevăzută adăugarea acestor clase de salarizare, ce e de făcut ?

Premergător unui proces în instanță mai există vre-o cale să solicit acordarea acestor clase de salarizare ?

Solicitati un punct de vedere de la Ministerul Muncii , dupa care va puteti adresa din angajatorului si in caz de refuz instantei.
Un punct de vedere a fost transmis de catre minister Autoritatii Electorale Permanente. Punctul de vedere al AEP este postat si in Registrul electoral la sectiunea Info. La noi din pacate nu se acorda pana nu apare o prevedere clara.
Atat timp cat textul de lege nu este abrogat, el este aplicabil in continuare.

Drepturile unui salariat pot fi reglementate prin norme generale, dar si prin norme speciale.