Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... nu stie in ce ANEXE se regaseste si ce salarii va lua ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

nu stie in ce ANEXE se regaseste si ce salarii va lua ea si colegele sale

Buna ziua !

Sora mea lucreaza la un muzeu judetean.
Acest muzeu judetean se afla in subordine Consiliului Judetean.
Ea are niste nelamuriri,
nu stie ce salarii va lua ea si colegele sale,
pentru ca nu stie unde se regasesc ele ca si salariate
ca si secretar dactilograf, consilier juridic si contabil sef,
pentru ca nu stie
in ce ANEXA de salarizare
din LEGE-CADRU nr. 153 din 28 iunie 2017
privind salarizarea personalului plătit din fonduri publice:
- in ANEXA de salarizare care se gaseste:
- in Cap.II. A:
la Salarizarea personalului contractual din administratia publica centrala, .... consilii judetene ..... si servicii publice din subordinea acestora ?
sau
- in Cap.II. B:
la Alte unitati bugetare de subordonare centrala si locala, precum si
din compartimentele de contabilitate, financiar, aprovizionare, investiţii.

- variante incercate de a se regasi in Anexe:
- la Anexa cultura nu se poate,pentru ca este alt Minister
- la Anexa /Consiliului judetean ar trebui sa se regaseasca
pentru ca este vorba despre un muzeu judetean aflat in subordinea Consiliului judetean.
Si de aceea, salariatii de la acest muzeu ( care sunt pe probleme administrative )
nu ar trebui sa aibe salarii ca si salariatii de la Consiliul judetean ?

Va rog din tot sufletul sa ne ajutati cu un sfat.
oanaportar, utilizator
Pt ca aceasta Lege 153/2017 este facuta pe genunchi , nu exista norme de aplicare, nu stie nimeni nimic precis, v -as sugera sa va adresati in scris Ministerului Muncii.S -ar putea ca ei ceva cava sa mai stie, pe langa a cita pasaje din lege...
Consiliul judetean a cerut o asemenea situatie institutiei noastre. Termen: 13.07.2017 -
Nu stim ce se urmareste.
....
Nu este timpul necesar pentru a primi un raspuns de la Ministerul Muncii.
Poate ne puteti ajuta sa gasim in ce Anexa putem sa ne încadrăm noi cei 3 salariați. .

Opinia mea : Cap.II. B: la Alte unitati bugetare de subordonare centrala si locala, precum si
din compartimentele de contabilitate, financiar, aprovizionare, investiţii.
Este greu....
Avem posturi in toate grilele /ANEXELE !......

tinand cont ca institutia noastra este un muzeu,
este un muzeu de categorie judeteana,
este in subordinea Consiliului Judetean,
iar in institutia noastra sunt angajati
care se regasesc in grile /ANEXE:
- la Consiliul Judetean - cum este cazul juristului si referentului,
- la cultura - cum este cazul maestrului de sunet si a consultantului artistic - grafician,
- la biblioteci - cum este cazul bibiotecarului, a manuitorului de carte, a operatorului de date,
- si la muzee ...., muzeografi, restaurator, ...

asa ca
muzeul nostru este o institutie
care are salariati in toate ANEXELE .....
si atunci ies discutii intre colegi
dupe ce ANEXE sa le luam in calcul,
pentru ca fiecare salariat vrea un salariu mai mare ....

Si atunci, trebuie sa gasim corespondenta posturilor in categoriile respective ?