Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Custodie exclusiva
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Custodie exclusiva

Ambii părinți fiind de acord cum putem proceda pentru a obține custodie exclusivă asupra fiului minor.
Puteţi solicita acest lucru în instanţă, însă vă avertizez că simplul dumneavoastră consimţământ nu înseamnă că se va da "custodie exclusivă", deoarece instanţa ţine cont în primul rând de interesul minorului.

Mulțumesc pentru raspuns. Copilul locuieste cu mine de 7 ani în afara țării. Aici merge la școală și cautam o modalitate de a nu mai merge la notar pt imputernicire de fiecare dată când trebuie să îi fac pasaportul.
pasaportul il refaceti o data la 5 ani, nu mergeti des sa isi dea acordul, nu e motiv suficient pt a exercita singura autoritatea parinteasca
Semnaţi o tranzacţie la notar , prin care tatăl copilului declară că vă împuterniceşte să semnaţi în locul său orice act ce priveşte copilul şi o treceţi şi prin instanţă.