avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 409 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Plata ore sarbatoare legala
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Plata ore sarbatoare legala

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati cu o speta:
Un angajat lucreaza in luna iunie 169 ore din care 24 sunt sarbatoare legala.
Norma pentru luna Iunie este de 160 ore.
Cum se face calculul?
Multumesc .
Cele 24 de ore trebuie sa fie compensate cu timp liber corespunzator in urmatoarele 30 de zile.

In situatia in care,din motive justificate, nu se acorda zile libere, salariatii beneficiaza, pentru munca prestata in zilele de sarbatoare legala, de un spor la salariul de baza ce nu poate fi mai mic de 100% din salariul de baza corespunzator muncii prestate in programul normal de lucru.
ok.
In aceasta situatie eu ii platesc norma 160 ore, 9 ore sunt suplimentare si 24 le platesc cu spor de 100% .
Asta inseamna ca cele 9 ore primesc si sporul de 75% pentru ore suplimentare si inca 100% pentru sarbatoare legala???

Ce parere aveti de varianta :
169 h - 24 sarbat legala= 145 h normale
24 h sarbat. primesc sporul de 100%
iar pentru realizarea normei mai am nevoie de inca 15 h

Ultima modificare: Joi, 13 Iulie 2017
MihaDanaa, utilizator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
MihaDanaa a scris:

ok.
In aceasta situatie eu ii platesc norma 160 ore, 9 ore sunt suplimentare si 24 le platesc cu spor de 100% .
......


Asta inseamna ca pentru cele 9 ore primiti sporul de 75% pentru ore suplimentare si pentru 24 de ore primiti si sporul de 100%.
@MihaDanaa
In aceasta situatie eu ii platesc norma 160 ore, 9 ore sunt suplimentare si 24 le platesc cu spor de 100% .
Asta inseamna ca cele 9 ore primesc si sporul de 75%

Este corect ce ati mentionat pana aici.
Cele 9 ore nu sunt platite de doua ori cu spor, ci doar o data, ca ore suplimentare.
145 ore lucrate in zile normale + 24 ore sarbatoare legala=169 ore , norma 160.
De ce cele 9 ore sunt suplimentare?

Alte discuții în legătură

Plata orelor suplimentare si orelor lucrate in zile de sarbatoare legala naepot naepot Buna ziua, Ma intereseaza sa stiu cum este legal sa se faca plata unui salariat care a realizat ore suplimentare si ore in zi de sarbatoare legala. Ex. luna ... (vezi toată discuția)
Plata ore de sărbători legale în unități cu salariu fix / luna AlexeSolomon AlexeSolomon Într-o lună a anului am realizat 180 de ore cu 20 ore sărbători legale( lucrez 12/24) , pe fluturas apare doar 160 \" cheia lunii\" respective și plată ... (vezi toată discuția)
Plata ore suplimentare florin102 florin102 Va scriu pentru prima data si am nevoie extrem de urgent de un rspuns de la D-vs. Lucrez la o companie pe baza unui CIM pe durata nedeterminata.Contractul ... (vezi toată discuția)