Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Art. 109, ALIN 5, OUG 195/2002 VS ART. 165 (CODUL DE ...
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Art. 109, ALIN 5, OUG 195/2002 VS ART. 165 (CODUL DE PROCEDURA FISCALA)

Buna ziua,

Am o nelamurire in legatura cu modul de stingere a taxelor datorate catre stat si ccolectate de catre anaf.
Aveam doua amenzi mai vechi ( 2013,2014) neachitate si un rest de plata la taxa de parcare pe 2016 si doua amenzi primite in anul 2017 ( politia locala si politia rutiera) dupa primire fiecarei dintre acestea le-am platit la jumatate in termen de 2 zile conform art.109 oug 195/2002 , in luna mai am primit de la anaf raportul cu situatia taxelor datorate catre anaf cu ceva surprize si anume , impozitul restant pe anul 2016 si 2017 desi in 2016 cand am primit aceasi intiintare impozitul era 0 (platit in februarie integral) , cel pe 2017 la fel prin luna februarie si doar amanda de la politia rutiera integral la plata plus penalizari , deoarece sustin ei ca conf art.165 cpf s-au achitat cele mai vechi taxe.

Acum intrebarea mea este nu cumva este un conflict de aplicare intre cele 2 articole ? Dc in 2016 au acceptat plata impozitului dar in 2017 este restant si dc o amenda a fost considerata platita si alta nu ba mai mult nici macar nu a fost trecuta la plata la jumatate cu era normal din moment ce eu am platit in conf cu oug 195/2002
Din cate stiu eu, amenzile se platesc in alt cont decat impozitul. Deci cu chitantele aferente ar trebui sa discutati cu cei de la taxe si impozite pentru a lamuri situatia punctual, amenda si impozite.
Pentru amenzi nu se percep penalizari ci doar pentru impozite si dvs. dion cate inteleg ati platit amenzile la jumate din minim in 48 ore.