avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 248 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Deranjarea linistii publice
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Deranjarea linistii publice

Buna ziua. Recent am inceput sa renovez un apartament. Imi souneti va rog care este programul legal de respectare a linistii? As dori sa imi dati si legea care ma ajuta (am vecini care vor liniste toata ziua si ameninta in continuu cu politia) . Va multumesc
Legea 61/1991,pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice

26. tulburarea linistii locatarilor intre orele 22,00-8,00 si 13,00-14,00 de catre orice persoana prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare in localurile sau in sediile persoanelor juridice, in locuintele persoanelor fizice sau in oricare alt loc din imobile cu destinatia de locuinte ori situat in imediata vecinatate a acestora;

[ link extern ]
Va multumesc. O zi buna.
Programul de liniste la bloc este dispus de asociatia de proprietari prin regulamentul de ordine interioara,de regula este 22-07 si 13-14
Legea nr 61 precizeaza intervalul orara de liniste,dar tulburarea linistii publice cu zgomote care depaseste pragul fonic admis este sanctionat chiar daca este realizat in perioada permisa
Ca sa evitati discutii sau reclamatii,anuntati oficial atat ptresedintele de asociatie cat si vecinii ca urmeaza sa executati renovarea apartamentului,ca doriti finalizarea intr-un timp cat mai scurt si cu cat mai putin disconfort posibil

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Reguli de convietuire damaschin1962 damaschin1962 Va rog sa imi spuneti daca reguile de convietuire la bloc(ore intre care se pastreaza linistea obligatoriu, utilizare spatiul comun, utilizare lift, etc.) ... (vezi toată discuția)
Ore de liniste la bloc ikoltac ikoltac Care sunt reglementările cele mai recente privind orele de liniste la bloc și care sunt orele între care trebuie respectata ... (vezi toată discuția)
Tulburarea linistii publice yulian_e yulian_e Conform legii 61/1991 (r3) din 27/09/1991 republicata la 31/01/2011 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si ... (vezi toată discuția)