avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 411 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Tulburarea linistii - Interval orar
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Tulburarea linistii - Interval orar

Exista in legea asociatilor de proprietari stipulat intervalul orar in care sa nu se faca lucrari de reabilitare in apartament.? Daca da as dori sa stiu legea si art. care face referire la acest interval. Multumesc anticipat
Cel mai recent răspuns: BEN46 , utilizator 18:12, 7 Septembrie 2012
art 3 pct 26 din legea 61/1991 "tulburarea liniştii locatarilor între orele 22,00-8,00 şi 13,00-14,00 de către orice persoană prin producerea de zgomote, larmă sau prin folosirea oricărui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare în localurile sau în sediile persoanelor juridice, în locuinţele persoanelor fizice sau în oricare alt loc din imobile cu destinaţia de locuinţe ori situat în imediata vecinătate a acestora"
Fiecare asociatie de proprietari ,decide prin adunarea generala,comitet executiv program individual de respectare a linistii ,de regula 14-17 22-07 pe care il afiseaza la fiecare avizier,scara/tronson al imobilului
Legea nr 61/1991 republicata precizeaza concret limitele orare in care este interzis producerea de zgomote
Prevederea mentionata are aplicabilitate generala,nu numai la nivelul imobilelor de locuit
Ultima modificare: Vineri, 7 Septembrie 2012
ynocentta, utilizator

Legea 153/2010 privind modificarea Legii nr. 61/1991 pentru sanctionarea faptelor de incalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice. Legea nr. 153/2010


~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua. locuiesc intr un apartament la bloc. vecinul de deasupra ... Dana Deea Dana Deea Bună ziua. Locuiesc intr un apartament la bloc. Vecinul de deasupra renovează și ne a anunțat ca renovează. Întrebarea mea este - exista o lege sau e ... (vezi toată discuția)
Informatie - ore de liniste Dorinageorge Dorinageorge Buna ziua, Va rog sa-mi spuneti daca exista o lege cu orele de liniste la Asociatie de Proprietari,si ce interval orar este. Multumesc. (vezi toată discuția)
Nivel zgomot la bloc utilizator1902 utilizator1902 Buna ziua! De cam o luna am niste vecini noi deasupra care s-au apucat sa renoveze. Renoveaza chiar si 10 ore pe zi... Nu incalca orele de liniste, dar in ... (vezi toată discuția)