Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Caz urgent:costuri enorme pentru contract ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Caz urgent:costuri enorme pentru contract vanz-cumparare??

Bunicul este proprietarul terenului si al casei in care locuiesc cu parintii si cu unchiul. Cum se va imparti proprietatea dupa decesul bunicului (bunica traieste si ea) intre tata si fratele lui (fii bunicului si ai bunicii). Eu si mama am dori sa ne mutam din cauza relatiei cu tatal meu(de nesuportat).Cum sa fac sa nu pierd drepturile asupra proprietatii peste ani? Ar putea tatal meu sa faca in asa fel incat sa nu primesc nimic din ce ii va reveni lui daca ne vom muta?Unchiul meu nu a fost casatorit niciodata si nu are copii,mereu a intentionat sa ne excluda de la drepturi. Bunicii sunt constienti de pericolul reprezentat de intentiile unchiului meu. Care credeti ca ar fi cea mai buna solutie sa nu ma trezesc peste ani fara nimic din proprietate? Un contract de vanzare-cumparare intre mine bunicul meu? Sau cum altfel?Cat de mica poate fi valoarea declarata a proprietatii incat sa platim un impozit mai mic?O valoare prea mica poate face actul usor de atacat in instanta ulterior? Mentionez ca bunicul meu se deplaseaza foarte greu, pentru a ajunge la un notar sau in alta parte. Se poate realiza o mandatare pentru bunica mea, sa fie doar prezenta la notar de cate ori va fi nevoie?Va multumesc anticipat
Cu dovezi se poate obtine o mandatare pentru bunica, adica certificat medico legal care sa certifice faptul ca bunicul dumneavoastra nu se poate deplasa si eventual o declaratie in acest sens la care sa anexati adeverinta de la medic, cat despre tatal dumneavoastra, poate sa faca multe dar daca bunica dumneavoastra sau bunicul va doneaza ceva prin act doveditor facut conform legii, acesta nu poate fi contestat si prin urmare va ramane dumneavoastra. Mult suceces!
nicoleta.baciu, utilizator
In cazul in care moare bunicul/bunica masa succesorala se imparte astfel:
--sotul supravietuitor are deja 1/2 din mostenire fiind bun comun terenul(dobandit in timpul casatoriei) si mai ia 1/4 din partea bunicului, deci in total va avea 5/8
--cei 2 frati (tatal dvs si unchiul ) vor lua 3/8 impreuna , deci 3/16 fiecare
In timpul vietii tatalui dvs , nu aveti absolut nici un drept asupra averii sale. El poate dispune oricum doreste de aceasta avere astfel incat o poate instraina iar la decesul sau sa ramaneti fara absolut nimic!B-)
In caz de divort mama dvs nu are dreptul asupra vreunei cote din acest teren fiind bun propriu dobandit prin mostenire de catre tatal dvs!
Pentru semnarea unui act notarial de vanzare-cumparare notarul public se poate deplasa la locuinta unde domiciliaza bunicul , avand conform legii aceasta obligatie! Bineinteles se va achita si deplasarea notarului!:)
Va recomand ca si valoare de tranzactionare sa folositi minimul din grila notariala!
SUCCES!
=D>
Doamna Baciu,spuneti ca actul de donatie nu poate fi contestat in instanta dupa decesul vreunui bunic?impozitele sunt sesizabil mai mici pentru donatii decat pentru vanzare-cumparare, dar oare donatia este la fel de sigura? sunteti sigura? eu nu sunt in cunostinta de cauza, dar va intreb pentru ca in general mi s-a recomandat v-c. unchiul meu nu ar putea ataca in instanta postdeces actul de donatie mai usor decat unul de v-c?Va multumesc
Intrucat tatal si unchiul dvs sunt mostenitori legali rezervatari ei pot cere in instanta raportul donatiei fiindca , tinand cont ca bunciul dvs are ca unica avere acea casa cu teren , ei vor ramane fara masa succesorala si implicit fara rezerva succesorala obligatorie!
Actul de vanzare-cumparare este singura dvs varianta viabila !B-)
Vad ca ati deschis doua topicuri pentru aceeasi tema, acesta si www.avocatnet.ro/content/for...

Hotarati-va pe care il pastrati, deoarece deschiderea mai multor topicuri este interzisa de regulamentul de postare. Multumesc.