Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Amenda viteza mare pentru deplasare catre spital
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Amenda viteza mare pentru deplasare catre spital

buna ziua ,am fost amendat si mi s-a retinut permisul noaptea trecuta deoarece am avut viteza de 133km pe o portiune de drum cu limitare la 50km,mai exact pe splaiul unirii,stiam ca este radar dar sotia trebuia sa ajunga f repede la spital avand tensiune f mare si salvarea nevenind la domiciliu.Am lasat actele si am plecat in continuare la floreasca sunand ulterior aproape dimineata la politie si ducandu-ma unde era echipajul pt a lua hartia de 15 zile.Mi s-a pus un martor in lipsa care a declarat pe procesul verbal ca ma grabeam la spital am si hartia de la spital as dori sa stiu ce pot face totusi pt a minimiza consecintele,sunt constient ca sunt vinovat dar a fost un caz de forta majora deoarece m-am temut ca sotia sa nu faca un acc vascular fiind suferinda de anumite boli cardiace care o pot duce la acest deznodamant,nu am avut niciodata retinut carnetul pt viteza in 25 ani de and il am..
Formulaţi plângere împotriva procesului-verbal, în care să solicitaţi înlocuirea sancţiunii amenzii cu avertisment şi renunţarea la sancţiunea complementară.

TOTUŞI: O viteză de 133 km/h, în localitate, este foarte greu de justificat. Gândiţi-vă la ce se putea întâmpla dacă ieşea un pieton în calea dumneavoastră - vătămare corporală sau, Doamne fereşte, ucidere din culpă....
splaiul unirii intre glina si targ vitan mai exact radarul era pozitionat vis a vis de confort city ..acolo locuiesc eu deci realizati ca sunt constient ca acolo era f liber...
În fine, eu nu sunt bucureştean şi nu cunosc zona.

Totuşi, sunt şofer şi apreciez că o asemenea viteză, noaptea, şi în condiţii de stress emoţional - eraţi afectat de starea soţiei dumneavoastră - este extrem de periculoasă. 133 km/h este viteză de autostradă....

Mult succes la contestaţie şi multă sănătate doamnei.
multumesc mult ,dar credeti ca as avea sanse ,eu intreb pt ca nu am fost niciodata in aceasta situatie ,va repet este primul incident in atatia ani si in care eu am circulat destul de mult..
Desi motivul dvs poate sa para intemeiat,sansele sunt destul de mici.Puteti totusi formula contestatie pt a ,,beneficia'' de carnet pe perioada solutionarii contestatiei adica cel putin 6 luni un an daca formulati si apel.