Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Locul faptei inscris gresit in PV
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Locul faptei inscris gresit in PV

Buna seara,
In data de 11.07.2021 am fost surprins cu viteza de 114km/h pe un sector de drum cu limita de 60km/h din afara unei localitati ceea ce a dus la suspendarea permisului + amenda.
In PV ca locul faptei este mentionat "DN24 km 138 +900m" ceea ce il plaseaza in localitate unde actioneaza o limita de 70 km/h. 46.77875,27.7913699
Locul real al faptei ar fi DN24 ~km 140 - 46.7861529,27.7981275 - unde intradevar este limita de 60km/h.
S-ar putea anula PV si retunarea permisului deoarece la locul faptei mentionat in PV are o limita diferita de cea constatata?
Sau as putea obtine o modificare a PV pentru amenda aferenta depasirii cu 44km/h nu 54km/h limita pe sectorul mentionat de 70km/h si returnarea permisului? Se fac verificari si cu probele aparatului radar si ar duce doar la modificarea locului faptei din PV cu mentinerea sanctiunilor?

Multumesc.
Puteti incerca, aveti mari sanse, cereti anularea PV de contraventie, pentru ca limita de viteza in locul respectiv e de 70 km/h, deci sanctiunea e gresita (judecatorul nu poate stabili alta sanctiune, nu poate face o alta incadrare, ci judeca ce e scris in PV). Nu insistati in amanunte, fiti cit mai concis, depuneti neaparat probe foto odata cu plingerea care sa ateste ca in locul respectiv mentionat existenta limitei de 70km/h . Nu depasiti o pagina scrisa, in plingerea dvs., sustineti ca ati fost sanctionat pentru fapta descrisa la art. 121 alin 1 din HG 1391/2006 :
Articolul 121
(1) Conducătorii de vehicule sunt obligati să respecte viteza maxima admisa pe sectorul de drum pe care circulă şi pentru categoria din care face parte vehiculul condus, precum şi cea impusa prin mijloacele de semnalizare.

Cum limita impusa la locul faptei este de 70 km/h este gresita sanctionarea conform art. 102/3/e din OUG 195/2002 , prin urmare solicitati instantei anularea PV de contraventie.
Multumesc mult de raspuns.
Recomandati apelarea la un serviciu cum ar fi [ link extern ] / ?
Afirma ca se ocupa ei de redactarea contestatie si de tot procesul aferent? Ma gandesc ca ar redacta o contestatie mai pertinenta decar mine. Sau ati recomanda urmarea pasilor in contestarea PV personal?
radustraton, utilizator
Dupa cum afirma pe site, ei nu garanteaza nimic, in privinta procesului in instanta. Ei spun ca pentru 99 RON, doar redacteaza, pentru 199 RON o si depun cu inscrisurile necesare, iar pentru 289 RON iti trimit si permisul acasa. Nu am referinte despre acest serviciu, asa ca decizia va apartine.