avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 798 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Ce impozite si taxe se platesc pt dividende 2017
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Ce impozite si taxe se platesc pt dividende 2017

Va rugam sa-mi mentionati daca si cine plateste CASS la dividende in 2017 .

Va multumesc
Cel mai recent răspuns: george-neagu , moderator 18:30, 16 Noiembrie 2017
Din codul fiscal ART. 176 - Baza de calcul al contribuției de asigurări sociale de sănătate datorate de persoanele fizice care realizează venituri din investiții
......
(7) Persoanele care realizează venituri din investiții nu datorează contribuție de asigurări sociale de sănătate pentru aceste venituri, dacă realizează venituri de natura celor menționate la art. 155 alin. (1) lit. a) - d), g), i) - l).
ART. 155 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale de sănătate

(1) Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul de asigurări sociale de sănătate, prevăzuți la art. 153 , datorează, după caz, contribuții de asigurări sociale de sănătate pentru următoarele categorii de venituri:

a) venituri din salarii sau asimilate salariilor, definite conform art. 76 ;

b) venituri din pensii, definite conform art. 99 ;

c) venituri din activități independente, definite conform art. 67 ;

d) venituri din asocierea cu o persoană juridică, contribuabil potrivit titlului II sau III , pentru care sunt aplicabile prevederile art. 125 alin. (7) - (9);

e) venituri din cedarea folosinței bunurilor, definite conform art. 83 ;

f) venituri din investiții, definite conform art. 91 ;

g) venituri din activități agricole, silvicultură și piscicultură, definite conform art. 103;

h) venituri din alte surse, definite conform art. 114 și 117;

i) indemnizații de șomaj;

j) indemnizații pentru creșterea copilului;

k) ajutorul social acordat potrivit Legii nr. 416/2001, cu modificările și completările ulterioare;

l) indemnizații pentru incapacitate temporară de muncă drept urmare a unui accident de muncă sau unei boli profesionale.

Va rog sa cititi si la adresa www.avocatnet.ro/content/for...
Valabil pentru 2018:
CASS in procent de 10% daca venitul din dividende sau alte investitii la bursa este peste valoarea a 12 x salariul minim pe economie, adica in 2018 peste 22800 lei. Si u depunerea unei declaratii pana la 31 ianuarie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Impozite anuale srl Alex-asu Alex-asu La un SRL fara tva, cu doi angajati, ce impozit se plateste pe luna si pe an (vezi toată discuția)
Impozitare dobanda banca negru daniel negru daniel buna seara , am si eu o intrebare conform noului cod fiscal din 2016 daca o persoana are cont la banca si obtine dobanda si este persoana cu handicap grad ... (vezi toată discuția)
Cass la venitul din vanzarea unui imobil in 2017 nelu51 nelu51 Buna ziua! In 2017 am vandut un imobil impreuna cu fratele meu. Acum, lui i-a venit o decizie de impunere pentru a plati CASS pentru acel an (cred ca 5,5% din ... (vezi toată discuția)