Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cas ptr.veniturile din chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cas ptr.veniturile din chirii

Bună seara,
Sunt o persoana fizică, salariata si care am si venituri din chirii. Până astăzi stiam ca tb sa plătesc impozit si CASS. Inteleg ca urmare a unui ordin al ANAF, începând cu veniturile realizate din 2016, deci retroactiv, se va plăti si contributia de asigurări sociale pentru pensii (cas)? Dacă am înțeles bine, care este valoarea acestei cote?
Va multumesc.
10,5%.
Buna ziua,
sunt si eu interesata de acest subiect.
Despre ce ordin este vorba.
Codul fiscal si Legea pensiilor.
Nu cred ca se referea la contributia la pensie din venitul din inchiriere.
Din codul fiscal art. 137 - Categorii de venituri supuse contribuțiilor de asigurări sociale

(1) Contribuabilii/Plătitorii de venit la sistemul public de pensii, prevăzuți la art. 136 , datorează, după caz, contribuții de asigurări sociale pentru următoarele categorii de venituri:

a) venituri din salarii sau asimilate salariilor, definite conform art. 76 ;

b) venituri din activități independente, definite conform art. 67 ;

c) indemnizații de șomaj;

d) indemnizații de asigurări sociale de sănătate.
Asa stiam si eu d-le Neagu; nu este specificat in nici o lege ca pentru venituri din chirii se datoreaza CAS.
Multumesc.