Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Act de partaj voluntar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Act de partaj voluntar

Buna seara,

In cazul unui act de partaj voluntar intre soti,unul dintre acestia cedand dreptul de proprietate cu exceptia uzufruct viager.Unul dintre soti declara ca ca primit o suma de bani ptr cedarea dreptului de proprietate.Intrebarea mea este urmatoarea :
Se mai face succesiune sau cel care este beneficiarul acestui act devine proprietar de drept,mentionez ca exista mostenitori

Multumesc anticipat
Buna seara,
1. Actul de partaj voluntar se refera la impartirea unor bunuri intre vii.
2. Prin act de ,,partaj" de care vorbiti (probabil ca e vorba de un act de vanzare cumparare cu clauza), unul din soti a vandut celuilalt dreptul sau de proprietate si, in cazul decesului celui ce a vandut, se impart doar BUNURILE EXISTENTE IN PATRIMONIUL defunctului. din moment ce a vandut acel bun el nu mai este in patrimoniul defunctului.