avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 267 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Decizie pensionare limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Decizie pensionare limita de varsta

Buna ziua!

O prietena de familie a fost pensionata pe caz de boala timp de 10 ani (de la 50 ani, cu o pensie de 650ron, dupa ce a crescut a ajuns la 700ron) Dansa a incercat sa se pensioneze de la 58 - limita varsta pentru grupa! Dar a fost refuzata!

Acum (la 60 de ani) a depus din nou cerere si a primit o decizie de pensie in valoare de 649ron! Cum este posibil?

La alineatul D. punctul 2. se specifica - Varsta la data pensionarii: 58 ani 1 luna!
Si la alineatul C. plata drepturilor se va face incepand cu data: 16.01.2015

Cu un stagiu total de cotizare realizat de 40 ani 8 luni 15 zile!

Ce puteti sa imi recomandati?
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iulie 2017
raulpopescu, utilizator
Cel mai recent răspuns: Carp Mircea , utilizator 20:05, 19 Iulie 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pe www.lapensie.ro se poate calcula in functie de data nasterii si alte criterii care se introduc in calcul, varsta limita la care se iese la pensie, de drept, precum si vechimea pe care trebuie sa o indeplinesti.
Daca doamna a avut "grupa", ar fi trebuit sa iasa la pensie inainte de 60 de ani, intrucat din varsta de pensionare, calculata DOAR in functie de data nasterii, se scad numarul anilor lucrati in "grupa", (ex. 12 ani lucrati in gr. a-II-a), se scad 2 ani si jumatate din varsta de pensionare.
In ceea ce priveste cuantumul pensiei, acesta se calculeaza in functie de salariul si sporurile avute pe perioadele lucrate.
Scuze, paranteza a-2-a se pune dupa "jumatate".
Va multumesc pentru raspuns! Punctul de pensie pe decizie este: 830.20 RON si pe site-ul dat de dvs. punctul de pensie este 1000.00 RON, calculat la un punctaj total de: 23.90705 site-ul estimeaza pensia la 797 RON!
649 lei este cuantumul pensiei pe anul 2015
La acest moment iulie 2017, cuantumul pensiei este de 821 de lei.
Are de primit restante pentru intervalul ianuarie 2015- iulie 2017
Carp Mircea - Va multumesc pentru raspuns! Din cate am vorbit cu dansa! Am inteles ca a fost la registratura si a fost programata pentru o audienta la directorul CJP care era foarte deranjat si i-a transmis sa se multumeasca daca o sa primeasca 649ron!
Ultima modificare: Miercuri, 19 Iulie 2017
raulpopescu, utilizator

Alte discuții în legătură

Decizie de pensie marcoluigy marcoluigy Buna ziua, as dori daca se poate sa ma lamuriti si pe mine referitor la o decizie de pensie pe care mama mea urmeaza ca sa o primeasca in luna iunie!( pensia ... (vezi toată discuția)
Trecere de la pensie anticipata partiala la pensie pentru limita de varsta bucur mihaela bucur mihaela Mama mea a iesit cu pensie anticipata la data de 10.06.2011, dupa o vechime de 36 de ani, la varsta de 55 ani si 3 luni. Cand ar trebui sa iasa cu pensie de ... (vezi toată discuția)
Determinarea cuantumului pensiei robiabi robiabi sunt nascut in 1949 am iesit la pensie anticipat ,am 38 ani si 2 luni vechimeam total de pcte 4825563(patruzecisiopt mii)val pct este 732,8 iar nr de pcte ... (vezi toată discuția)