avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 480 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... decizie de pensie
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

decizie de pensie

Buna ziua, as dori daca se poate sa ma lamuriti si pe mine referitor la o decizie de pensie pe care mama mea urmeaza ca sa o primeasca in luna iunie!( pensia urmind a fi definitiva).Mama mea a lucrat la aeroport timp de 16 ani pe functia de contabil principal, dupa care inca 14 ani in diverse locuri de munca ocupind aceeasi functie de contabil! Din nefericire a avut probleme de sanatate si a trebuit sa se pensioneze pe caz de boala timp 8 ani , avind o pensie de 594.00 ron( mentionez ca pensia pe caz de boala a inceput sa o ia din 2006 pina in aceasta luna mai). Intrebarea mea, necunoscind acest sistem de calcul al pensiilor, va rog foarte mult daca ati putea sa-mi aproximati cam ce pensie ar putea sa primeasca mama mea dupa toti acesti ani de munca la stat,va multumesc anticipat , bogdan !!-MAI MENTIONEZ CA NU A PUTUT IESI LA PENSIE MAI DEVREME , DEOARECE NU AVEA VIRSTA DE PENSIONARE!!
Cel mai recent răspuns: marcoluigy , utilizator 16:57, 30 Mai 2014
Precizati:
-Luna si anul nasterii(iulie 1954 ?).
-Punctajul mediu anual in decizia din 2006
-Punctajul mediu anual aflat in plata la acest moment(de pe un cupon).
-Daca a beneficiat de stagiu potential in decizia din 2006.
NASCUTA-17 iulie 1954,punctaj mediu decizie pensie 0,80954 val punct pensie 323,10, punctaj cupon pensie( cupon pensie luna mai)-0,80954, val punct 790,70, avea drept de munca doar 4 ore, grad invaliditate-3
A lucrat in cei 8 ani de pensie de invaliditate ?
nu a lucrat
La acest moment pensia este:
0,80954x790,7=641 de lei.
Daca nu a beneficiat de stagiu potential(asa resiese din cele postate)aproximez ca punctajul mediu anual va fi de 0,88500,iar pensia 0,88500x790,7=700 de lei.
Cand va sosi decizia,v-om vedea cat de aproape a fost aproximarea mea.
Aproximarea este rezultatul unor(mici)calcule.

Alte discuții în legătură

Pensie pe caz de boala florentina2014 florentina2014 buna ziua!numele meu este marilena,am 53 de ani.am o mare nelamurire,care sperrrrr sa ma ajutati sa scap de ea! am lucrat 17ani si 3 luni dupa care m-am ... (vezi toată discuția)
Decizie pensie inger_parasit2013 inger_parasit2013 Buna ziua , intrebare : Mama mea a primit decizie de pensie (pentru limita de varsta) pe care scrie asa: B) - pesnie de asigurari sociale , total drepturi ... (vezi toată discuția)
Avantaj la pensionare robescu genoveva robescu genoveva Sunt pensionata medical,gradul 3.Ieri am avut comisie de reverificare la un an si am fost redirectionata la un alt cabinet decat cel de anul trecut!Am intalnit ... (vezi toată discuția)