Forum Discuţii juridice Proprietate industrială şi ... Inregistrare marca similara (SUA) + varianta ieftina
Discuție deschisă în Proprietate industrială şi intelectuală. Adică mărci, invenţii, drept de autor şi altele

Inregistrare marca similara (SUA) + varianta ieftina

Buna

As dori sa stiu daca imi recomandati sa fac inregistrarea marcii. Daca sunt ceva riscuri in cazul de fata?

Sa zicem ca marca inregistrata din SUA se numeste Humidifier (substantiv. umidificator) Domeniul de activitate: aplicatie mobila

Si eu doresc sa fac o aplicatie similara doar ca voi folosi cuvantul Humidify ( verb)

Nu este mai ieftin sa fac inregistrarea in alta tara europeana? Ma intereseaza ca marca sa fie valabila pentru SUA si EU

Multumesc!
Inregistrarea unei marci va ofera protectie doar pe teritoriul Romaniei.
Aranjamentul de la Madrid permite inregistrarea internationala a unei marci, intr-o tara sau mai multe tari membre ale acestui aranjament, printr-o cerere unica, depusa la Organizatia Mondiala a Proprietatii Intelectuale, situata la Geneva, cu conditia ca aceasta marca sa fie inscrisa in registrul marcilor inregistrate din Romania (sa aiba certificat de inregistrare).
Ok deci mai intai inscriu la osim. Apoi trebuie sa ma deplasez la Geneva, banuiesc ca si acolo trebuie ceva taxa nu?

Dar similaritatea asta intre substantivul si verbul mentionat e ok?
fiind vorba de cuvinte din dictionar (curente), OSIM va va putea inregistra o marca neexclusiva. In sensul ca termenul va putea fi utilizat si de altii. Asta se aplica la toate cuvintele din dictionar.
Nu. Cuvintele nu sunt trecute in dictionar. Schimba situatia asta?
1. Cu scuze, si cu dorinta irepresibila de a va convinge ca nu ma aflu spre a va contrazice: [ link extern ] .
2. Nu e musai sa va calatoriti, de multa vreme, cererile de brevet/ marci sunt accesibile online. Si platibile la fel. UE are un oficiu centralizat: [ link extern ] .
3. Dar e mai bine sa cereti o consultatie unui specialist in proprietate industriala. El/ ea va va invata si cum sa formulati pretentiile (claims), ca sa beneficiati de protectie maxima.