avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 215 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Se poate Autentifica un Contract de Imprumut mai vechi ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Se poate Autentifica un Contract de Imprumut mai vechi la Notar

Buna dimineata

1.Am si eu o intrebare se poate Autentifica la NOTAR un Contract de Imprumut facut in 2012 in forma holografa !!!
2.Contractul de imprumut este facut cu respectarea cod de procedura civ, adica banii sau dat prin Banca cu ordin bancar , suma data este cam mare de 45 mii euro bunul ipotecat este o casa .
3.ce ar trebui sa cac acum sa intru in posesia casei ca Imprumutantul nu prea mai vrea sa faca NIK dar actele sunt la mine .

va multumesc
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Iulie 2017
Dan Mihai, utilizator
Imprumutantul
?
"imprumutatul", banuiesc

sa cac


"sa fac", cred..altfel, depinde de ce ati mancat :D

Va trebui sa va adresati instantei pt a obtine un titlu executoriu, apoi il executati silit apeland la executor.

Daca nu ati fost la notar cand ati facut contractul, nu mai puteti merge acum.
Mergeti la avocat, depuneti cererea la instanta si apoi la executor.
Va multumesc pentru raspuns
Mai am o intrebare

Dupa executare ce urmeaza si cum se desfasoara procedura ?
După executare, nu mai are ce urma. În cadrul procedurii de executare, ori i se vinde casa și va recuperați banii, iar dacă nu recuperați integral, executarea continua prin poprire pe venituri sau și vânzarea altor bunuri..
sau aveți posibilitatea sa adjudecati imobilul în contul creanței.


Dvs ziceți ca ati pus ipoteca pe imobil..ipoteca e un drept real, aveați nevoie de un contract de ipoteca autentic.


Art. 2378
Forma contractului
(1) Contractul de ipotecă se încheie în formă autentică de către notarul public, sub sancţiunea nulităţii absolute.
(2) Ipoteca asupra bunurilor unei persoane juridice poate fi consimţită în virtutea puterilor conferite în urma deliberărilor sau a împuternicirilor întocmite sub semnătură privată, în conformitate cu regulile din actul constitutiv privitoare la reprezentare.

Detalii: [ link extern ]
Ultima modificare: Sâmbătă, 22 Iulie 2017
gi-jane2, moderator
multumesc mult pentru raspuns

Deci mai am o sansa si cu inscrisul sub semnatura privata , plus ordinul Bancar precum ca sa facut plata ? pe imobil

Alte discuții în legătură

Imprumutul garantat cu ipoteca ContSters40598 ContSters40598 Nu m-am confruntat inca cu acest gen de contracte. Ma intereseaza cele incheiate intre doua persoane fizice, ptr. o suma de bani (semnificativa), suma de bani ... (vezi toată discuția)
Cu sau fara notar? lilianaG lilianaG intre 2 pers fizice un imprumut trebuie facut prin notar , trebuie inclus si un bun al celui care ia banii?? (vezi toată discuția)
Buna ziua. cineva mi-a cerut un imprumut. ce act pot face, pentru ... davidluca davidluca Buna ziua. Cineva mi-a cerut un imprumut. Ce act pot face, pentru ca, in caz ca nu primesc imprumutul, sa il pot revendica inapoi in mod legal? Persoana ... (vezi toată discuția)