avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Divort in care sotul nu este de acord
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Divort in care sotul nu este de acord

As vrea sa divortez de soțul meu dar el nu este de acord. Stam in casa tatălui meu, el avand pe buletin adresa unde locuia inainte. Nu vrea sa plece.Avem împreună un copil de 6 ani. Se poate sa divortez fara ca el sa fie de acord? Cam cat durează un divort? Se poate fara mediere? Multumesc
Medierea nu a fost niciodata obligatorie, deci puteti divorta fara, va dura mai mult, dat fiind faptul ca nu e un divort prin acord. Trebuie sa dovediti ca motivele pt care vreti divortul sunt serioase incat casatoria nu mai poate continua.
Tatal dvs poate cere evacuarea lui in instanta.
Ultima modificare: Duminică, 23 Iulie 2017
gi-jane2, moderator
Buna ziua,
Da, se poate. MEDIEREA NU ESTE OBLIGATORIE si nici prezenta lui in instanta. daca nu vrea sa se apere e dreptul lui.
Va trebui sa va intemeiati cererea pe prevederile art. 373 alin. 1 lit b C.Civ.
Tatal dumneavoastra, ca proprietar al imobilului, poate solicita prin instanta evacuarea sotului.
daca se ajunge la violente puteti solicita un ordin de restrictie.
Ultima modificare: Duminică, 23 Iulie 2017
Gabriel Klein Kiritescu, utilizator
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Evacuare din spatiu dinamo2010 dinamo2010 este vorba de un apartament al parintilor mei si persoana primita in spatiu este sotul meu, dar care a facut si un scandal la care a fost chemata si ... (vezi toată discuția)
Divort prin culpa exclusiva Laura_89 Laura_89 Buna seara si imi cer scuze ca va deranjez cu o intrebare: Sunt despartita de sotul meu de mai bine de doi ani, detin certificatul de divort, si nu am ajuns ... (vezi toată discuția)
Dreptul asupra minorilor dupa divort Epicur Epicur Din motive de violenta domestica sotia doreste sa intenteze divort si sa isi refaca viata cu un alt barbat. Cu actualul sot are 2 copii de 6 respectiv 4 ani. ... (vezi toată discuția)