Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura externa

buna ziua.
Daca am o factura emisa catre o societate din UE ,deci in valuta, clientul poate achita factura in RON ?
Va multumesc
Da,cu conditia sa faceti conversia valutara la cursul BNR si sa specificati pe chitanta valoarea cursului BNR cu care ati calculat suma de plata
Banii mi trimite prin banca din tara lui. Nu stiu de unde are cont in lei.Eu nu trebuie sa incasez valuta ?
Va rog sa ma ajutati ca sunt presat de timp.
Nu sunt la curent cu regulamentele BNR, posibil acolo sa gasiti solutie la problema dvoastra.
Sunt tari in care leul este convertibil, asa cum si la noi HUF sau CHF sunt convertibile, deci este posibil ca ei sa poata cumpara lei si plati in lei.
Probabil ca raspunsul meu este tardiv avand in vedere faptul ca dl era presat de timp vineri, dar da, se poate incasa in lei, insa veti avea anumite dezavantaje/sau poate avantaje la nivel de risc de schimb valutar evidentiate in contabilitate la sfarsitul anului. Cand se face incasare prin virament bancar, nu se mai face chitanta, deci trebuie specificat pe factura cursul BNR din ziua emiterii facturii si calculul efectiv pe factura jos a sumei de incasat in lei. Chiar daca suma depaseste plafonul pentru care sunteti obligat sa depuneti o declaratie de incasare externa la banca si astfel sa aduceti acte justificative (factura), suma va fi "justificata" prin conversia la cursul BNR.
"""buna ziua.
Daca am o factura emisa catre o societate din UE ,deci in valuta, clientul poate achita factura in RON ?
Va multumesc """

""Banii mi trimite prin banca din tara lui. Nu stiu de unde are cont in lei.Eu nu trebuie sa incasez valuta ?
Va rog sa ma ajutati ca sunt presat de timp.""
========================================================

Scuze, dar nu inteleg ....vreti lei? vreti valuta..? care este problema?
Presupun ca vreti lei pentru ca nu aveti cont deschis in valuta!?
Deschideti cont in valuta, se face transferul normal, aici faceti o licitatie si ajung banii in contul de lei..
Daca facturati in valuta, incasati in valuta.
De ce nu ati facturat, la extern, in lei??? Daca vreti lei....??