avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 754 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general factura externa
Discuție deschisă în Contabilitate în general

factura externa

buna ziua.
Daca am o factura emisa catre o societate din UE ,deci in valuta, clientul poate achita factura in RON ?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ioana Constantin , Contabil 02:58, 5 Octombrie 2009
Da,cu conditia sa faceti conversia valutara la cursul BNR si sa specificati pe chitanta valoarea cursului BNR cu care ati calculat suma de plata
Banii mi trimite prin banca din tara lui. Nu stiu de unde are cont in lei.Eu nu trebuie sa incasez valuta ?
Va rog sa ma ajutati ca sunt presat de timp.
Nu sunt la curent cu regulamentele BNR, posibil acolo sa gasiti solutie la problema dvoastra.
Sunt tari in care leul este convertibil, asa cum si la noi HUF sau CHF sunt convertibile, deci este posibil ca ei sa poata cumpara lei si plati in lei.
Probabil ca raspunsul meu este tardiv avand in vedere faptul ca dl era presat de timp vineri, dar da, se poate incasa in lei, insa veti avea anumite dezavantaje/sau poate avantaje la nivel de risc de schimb valutar evidentiate in contabilitate la sfarsitul anului. Cand se face incasare prin virament bancar, nu se mai face chitanta, deci trebuie specificat pe factura cursul BNR din ziua emiterii facturii si calculul efectiv pe factura jos a sumei de incasat in lei. Chiar daca suma depaseste plafonul pentru care sunteti obligat sa depuneti o declaratie de incasare externa la banca si astfel sa aduceti acte justificative (factura), suma va fi "justificata" prin conversia la cursul BNR.
"""buna ziua.
Daca am o factura emisa catre o societate din UE ,deci in valuta, clientul poate achita factura in RON ?
Va multumesc """

""Banii mi trimite prin banca din tara lui. Nu stiu de unde are cont in lei.Eu nu trebuie sa incasez valuta ?
Va rog sa ma ajutati ca sunt presat de timp.""
========================================================

Scuze, dar nu inteleg ....vreti lei? vreti valuta..? care este problema?
Presupun ca vreti lei pentru ca nu aveti cont deschis in valuta!?
Deschideti cont in valuta, se face transferul normal, aici faceti o licitatie si ajung banii in contul de lei..
Daca facturati in valuta, incasati in valuta.
De ce nu ati facturat, la extern, in lei??? Daca vreti lei....??

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pfa in sistem real si facturare canada FilipB FilipB Buna ziua. Am infiintat un PFA si mi s-a ivit ocazia sa am un client din Canada. M-ar interesa cum se procedeaza cu facturarea. Am nevoie de ceva acte in ... (vezi toată discuția)
Facturare pe pfa/srl pentru servicii prestate ca freelancer dorincornea dorincornea Vreau sa incep activitatea ca freelancer prin servicii de genul oDesk / Elance si altele similare si am cateva intrebari legate de modul in care ar trebui sa ... (vezi toată discuția)
Diferenta curs valutar rjip DanaZg DanaZg Buna ziua! Sunt traducator autorizat si tin contabilitatea in partida simpla. Fiind la inceput, nu stiu cum sa procedez cu diferentele de curs ... (vezi toată discuția)