Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... dezbaterea mostenirii
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

dezbaterea mostenirii

cum trebuie sa procedez pentru a reusi sa-mi fac acte pe casa in cazul in care:casa a fost cumparata de tatal meu in1954 impreuna cu prima sotie, au construit o camera si un hol,in1960 au divortat.nu au avut copii dar au infiat o fata,dupa divort nu stiu ce sa intamplat cu doamna respectiva ,stiu doar ca se recasatorise in alt oras.in 1964 tatal meu se casatoreste cu mama mea,din casatorie rezultand doi copii(eu si o sora mea) .in urma decesului tatalui meu in 1973 sa intocmit certificatul de mostenitor pe care scrie:1/2 prima sotie, 2/8mama,3/8 eu ,3/8 sora mea.mama a decedat si ea.
Situatie delicata,cauzata si de nerespectarea procedurii succesorale si de depasirea termenului legal stabilit.
Pentru solutionare,trebuie sa incercati contactarea succesorilor mentionati pe certificatul de mostenitor dupa tatal dvs .
Trebuie lamurita situatia cu prima sotie,mai este in viata,are pretentii,are succesori ?
In prima varianta,in baza actelor ,impreuna cu sora dvs contactati notar care urmeaza sa perfecteze succesiunea.
Varianta 2,in caz ca exista pretentii din partea primei sotii sau a succesorilor acesteia,cu care nu puteti dispune amiabil de masa succesorala ,solutionarea este de competenta instantei de judecata
Succes
Notarul a procedat foarte corect!=D>
Chiar daca fosta sotie a tatalui dvs a decedat , fiica adoptiva are drepturi depline la mostenirea mamei, deci la jumatatea care i se cuvine de drept.
Sfatul meu este sa o cautati pe fosta sotie a tatalui dvs sau/si pe fata ei fiindca fosta sotie(sau fiica ei in cazul in care ea a decedat) are dreptul la 1/2 din acel imobil.
Dvs nu aveti decat posibilitatea sa cereti in instanta iesirea din indiviziune pentru a va delimita proprietatea.
Oricum , pana nu aveti un dialog cu cele 2 , parerea mea este ca nu are rost sa faceti actiune in instanta pentru iesirea din indiviziune. Poate va intelegeti pe cale amiabila cu ele privind cumpararea si celeilalte jumatati din proprietate.
Mult noroc!
=D>
MIHAI GRIGORE, Avocat
puteti incepe dezbaterea succesiunii in instanta.
cereti iesirea din indiviziune, chiar daca nu cunoasteti exact unde se afla ceillti mostenitori.
ii citati la vechile lor adrese, daca le stiti.
instanta va va pune sa faceti citarea prin ziare sau la usa instantei.
daca un mostenitor este in strainatate, sa nu spuneti asta in instanta, deoarece procedura de citare este destul de lunga.
asadar, dupa ce faceti citatarea ori la usa instantei, ori in ziare de mare circulatie, procesul merge in continuare.

asta nu nseamna, ca daca nu avem adresa exacta a unui mostenitor si nu stim unde sa-l gasim, suntem nevoiti sa ramanem toata viata cu problema mostenirii incurcata.

doamna care a fost infiata, vad ca nu este trecuta ca mostenitoare, nu e mentionata pe nicaieri.
in schimb dvs. v-ati nascut multi ani dupa ce ea nu a mai luat legatura cu tatal dvs...parca asa am inteles...
atunci dvs puteti sa "uitati" de existenta ei in cadrul acestui proces.
daca nu ati cunoscut-o, tata nu v-a zis de ea si nici ea nu este mentionata in vreun act, atunci dvs de unde era sa stiti ca a existat si ea ca mostenitoare si sa o citati?... sfatul meu:)

av.m.vasilescu
MYRA CIMPEAN , Avocat
avokitten a scris:

puteti incepe dezbaterea succesiunii in instanta.
cereti iesirea din indiviziune, chiar daca nu cunoasteti exact unde se afla ceillti mostenitori.
ii citati la vechile lor adrese, daca le stiti.
instanta va va pune sa faceti citarea prin ziare sau la usa instantei.
daca un mostenitor este in strainatate, sa nu spuneti asta in instanta, deoarece procedura de citare este destul de lunga.
asadar, dupa ce faceti citatarea ori la usa instantei, ori in ziare de mare circulatie, procesul merge in continuare.

asta nu nseamna, ca daca nu avem adresa exacta a unui mostenitor si nu stim unde sa-l gasim, suntem nevoiti sa ramanem toata viata cu problema mostenirii incurcata.

doamna care a fost infiata, vad ca nu este trecuta ca mostenitoare, nu e mentionata pe nicaieri.
in schimb dvs. v-ati nascut multi ani dupa ce ea nu a mai luat legatura cu tatal dvs...parca asa am inteles...
atunci dvs puteti sa "uitati" de existenta ei in cadrul acestui proces.
daca nu ati cunoscut-o, tata nu v-a zis de ea si nici ea nu este mentionata in vreun act, atunci dvs de unde era sa stiti ca existat si ea ca mostenitoare si sa o citati?... sfatul meu:)

av.m.vasilescu
daca tatal dvs impreuna cu prima sotie au infiat o fata, este interesant de ce nu apare si aceasta in certificatul de mostenitor . :O
despre ce tip de adoptie este vorba ? adoptie cu efecte restranse sau cu efecte depline ? in 1960 era in vigoare si adoptia cu efecte restranse .

ulterior a decedat si mama dvs .
la fel, la succesiunea dansei trebuie chemata si fiica adoptiva .
iar in ceea ce priveste cota de 1/2 cuvenita primei sotii a tatalui dvs., dupa succesiunea dansului , la aceasta cota au dreptul in cazul decesului doamnei toti copiii acesteia . deci in cazul in care exista si alti copii cu cel de-al doilea sot al dansei , acestia vor veni la succesiunea primei sotii a tatalui dvs .

cel mai in masura ar fii sa o cautati pe doamna in cauza si sa stabiliti de comun acord cum veti proceda.
in cazul in care nu se poate rezolva pe cale amiabila , va ramane calea instantei de judecata .