Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Lege in vigoare
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Lege in vigoare

Buna ziua!

M-ar interesa sa cunosc daca exista legislatie in care este prevazut faptul ca epilesia este considerata handicap si ce drepturi are persoana care sufera de aceasta boala.

Va multumesc
Lista afecțiunilor care se încadrează în grad de handicap: persoanele cu epilepsie
- epilepsie (malconvulsivant) cu debut precoce (copilărie-adolescenţă, până la 26 de ani), indiferent de etiologie şi la epilepsie indiferent de data debutului, la persoane fără venituri.

[ link extern ]
Multumesc! Dovada diagnosticului se face cu adeverinta de la medicul de familie? Mai exista si alte cai prin care se poate dovedi diagnosticul?