Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... lnscriere copil la scoala fara acordul sotului
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

lnscriere copil la scoala fara acordul sotului

avand custodie comuna fosta sotie a inscris copilul la scoala fara acordul meu, practic nu stiu unde este inscris. ce pot face in acest caz?
Intai il cautati pe edu.ro, acolo unde, cum stiti, sunt toti copiii si scolile unde sunt inmatriculati. Apoi... depinde de ce anume doriti si cat cunoasteti din ce ar fi bine pentru copilul dv., eu nu stiu nimic despre astea.
autoritatea parinteasca se exercita in comun. in mod normal parintele nerezident trebuie sa faca parte din actul de decizie privind educatia copilului. raspunsul dumneavoastra este cel putin deplasat. insitutia de invatamant trebuia sa aiba acordul ambilor parinti. ma intereseaza cadrul legal
raspunsul nu e deloc deplasat. cadrul legal indica ca un tert de buna credinta implicat in asa ceva (scoala) prezuma acordul ambilor parinti. autoritatea asta parinteasca comuna...asa cum e definita in tara asta...e un fel de gaz pe foc.
asaofi, utilizator
Art. 36 legea 272/2004

(3)�In sitiuatia in care ambii parinti exercita autoritatea parinteasca, dar nu locuiesc impreuna, deciziile importante, precum cele referitoare la alegerea felului invataturii sau pregatirii profesionale, tratamente medicale complexe sau interventii chirurgicale, resedinta copilului sau administrarea bunurilor, se iau numai cu acordul ambilor parinti.
(4)�In situatia in care, din orice motiv, un parinte nu isi exprima vointa pentru luarea deciziilor prevazute la alin. (3), acestea se iau de catre parintele cu care copilul locuieste, cu exceptia situatiei in care acest lucru contravine interesului superior al copilului.

Acesta e cadrul legal.Depinde ce vârstă are copilul dvs. Dacă este în clasa pregătitoare, nu văd la ce alt fel de învăţătură vă puteţi gândi. Poate nu v-aţi exprimat voinţa privitor la şcoala copilului şi de aceea, părintele la care locuieşte şi, presupun, care îl va duce/aduce la şi de la şcoală a ales în funcţie de posibilităţile sale de timp şi materiale.
Martonze, Legea 272....ramane doar un cod de bune practici, fara norme de aplicare si fara sanctiuni.