Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TESTAMENT facut de soacra pentru ginere
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TESTAMENT facut de soacra pentru ginere

Buna seara,
In urma cu cateva zile,soacra mea,vaduva,cu doi copii in viata si fara parinti in viata a semnat un testament prin care a lasat intreaga avere mobila si imobila mie,ginerele,desemnandu-ma legatar universal,potrivit art. 1055 Cod civil;totodata,a dat o declaratie,in care spune ca a fost de acord,ca pe terenul ce ii apartine ,sora mea, sa ridice constructii noi si sa modernizeze constructiile vechi existente,toate cheltuielile cu acestea sa se realizeze din banii sorei mele,dansa,soacra ,declarand ca nu are nici o pretentie materiala asupra acestor constructii...testamentul si declaratia au fost date in prezenta notarului...exista acte notariale...exista si un raport de psihodiagnostic si evaluare clinica si un certificat medical eliberate de un medic primar psihiatru...exista si 3 procuri intocmite (sigur,acum nu mai sunt valabile).La cateva zile dupa incheierea actelor notariale prezentate mai sus,soacra a decedat...Mentionez ca soacra era de acord si cu incheierea unui contract de vanzare/cumparare numai ca nu era finalizata cartea funciara...incepusem demersurile pentru incheierea cartii funciare...Care ar fi consecintele daca cei doi copii in viata ai soacrei mele se hotarasc sa atace acest testament ?...Suprafata totala de teren este de 650 mp;constructii vechi modernizate pe cheltuiala sorei mele :92 mp,iar constructii noi realizate pe cheltuiala sorei mele:118 mp...Va multumesc pentru raspuns !...Toate cele bune !...
~ Conținut șters la cerere ~
Constructiile noi ( 118 mp ) si modernizarile la constructiile vechi existente ( 92 mp ) au fost facute de sora ginerelui,pe cheltuiala acesteia (detine facturile materialelor folosite si persoanele care au executat aceste lucrari pot veni ca martori in favoarea celor sustinute de sora ginerelui)...sora ginerelui a facut acest gest,ca un ajutor pentru fratele ei(actualmente ginerele,legatar universal)...Soacra a fost de acord sa dea declaratie notariala in care specifica faptul ca a fost de acord ca sora ginerelui sa construiasca din banii ei pe terenul dansei (soacrei) si ca dansa, soacra,nu are nici o pretentie materiala asupra acestor constructii...soacra a facut aceasta declaratie notariala tocmai pentru ca cei doi copii in viata sa nu emita pretentii ,prin eventuala atacare a testamentului, asupra acelor constructii noi facute de sora ginerelui...
Buna seara ! Din pura curiozitate si cu iertare intreb : una din fiicele mostenitoare nu este sotia dumneavoastra ?Ea nu are nimic de spus ? Adica mata si sora treceti peste cele doua surori mostenitoare ?,
, .soacra a facut aceasta declaratie notariala tocmai pentru ca cei doi copii in viata sa nu emita pretentii ,prin eventuala atacare a testamentului, asupra acelor constructii noi facute de sora ginerelui.....,,
. Deci una dintre mostenitoare , respectiv sotia dumitale .... sa nu cumva sa indrazneasca sa atace ceea ce ai primit mata de la soacra ...care vrea sa zica ... mama ei ? Si ... soacra a mai si murit dupa intocmirea actelor notariale . Si repede nu gluma . Pacat domnule , pacat ! E mai ceva ca in Caragiale ce ai scris dumneata aici .
Sotia mea a decedat anul trecut...in 22 aug 2016...cancer...soacra a decedat anul acesta,in 29 iulie 2017...cancer...chiar nu este de...Caragiale...
octaviantavi a scris:

Sotia mea a decedat anul trecut...in 22 aug 2016...cancer...soacra a decedat anul acesta,in 29 iulie 2017...cancer...chiar nu este de...Caragiale...

Aveti copii?