Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... TESTAMENT-Masa succesorala-Cote succesori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

TESTAMENT-Masa succesorala-Cote succesori

Buna ziua,
Care sunt cotele,in procente,care revin succesorilor in urmatoarea situatie :
- Masa succesorala:600 mp teren pe care se afla o casa de locuit(3 camere,suprafata construita ,90 mp );
- Proprietarul,unic mostenitor,vaduva,a decedat in luna iulie 2017 si a lasat testament notarial(legatar universal),unuia dintre gineri,a carui sotie (fata proprietarului) a decedat in luna august 2016;
- Proprietarul decedat a avut 3 copii: unul a decedat in aug. 2016(sotia ginerelui caruia proprietarul i-a lasat testament notarial ) si altti 2 copii care sunt in viata;
- Care sunt cotele din masa succesorala ce revin fiecaruia dintre cei 3 succesori ? (ginerelui proprietarului -legatar universal si celor 2 copii ai proprietarului aflati in viata );
- Ginerele,legatar universal,in afara de cota de 1/2 care ii revine din masa succesorala,mai beneficiaza si de o cota in plus din masa succesorala de pe urma sotiei decedate in aug. 2016 ?(sotia ginerelui este fiica proprietarului,fiica decedata in aug. 2016);
- In cazul in care se deschide succesiunea in instanta de catre ginere,legatar universal,ce importanta ar avea :
1 - deschiderea succesiunii in instanta,inainte de implinirea unui an de la decesul sotiei (inainte de 22 aug. 2017) ginerelui legatar universal ;
2 - deschiderea succesiunii in instanta ,dupa implinirea unui an de la decesul sotiei ( dupa 22 aug. 2017 ) ginerelui legatar universal.
Mentionez ca am declaratie notariala de acceptare a succesiunii legale de pe urma sotiei decedate inregistrata in Registrul National de Evidenta a Optiunilor Succesorale (RNNEOS),CERTIFICAT din data de 13.07.2017 (inainte de data decesului proprietarului care a lasat testament notarial).
Va multumesc pentru raspuns.
Toate cele bune !
daca exista testament, nu are relevanta mostenirea legala.